Изследователският екип от университета в Стърлинг, Шотландия, и от германския институт "Макс Планк" и университета в Тюбинген анализира древни ДНК проби от зъбите на скелети в гробища край езерото Исик Кул в Киргизстан. Изследователите смятат, че са открили произхода на Черната смърт повече от 600 години, след като тя убива десетки милиони хора в Европа, Азия и Северна Африка, съобщи Би Би Си.
Здравната катастрофа от средата на XIV в. е една от най-значимите епизоди на болести в човешката история.
Въпреки дългогодишните изследвания обаче учените не успяват да установят къде е началото на бубонната чума. Сега анализът показва, че това е станало в Киргизстан, Централна Азия, през 1330 г.
Те избират района, след като забелязват значителен скок на погребенията там през 1338 и 1339 г.
Д-р Мария Спиру, изследовател от университета в Тюбинген, казва, че екипът е секвенирал ДНК от седем скелета.
Учените са избрали за анализ зъбите, тъй като според д-р Спиру те съдържат много кръвоносни съдове и дават на изследователите "големи шансове да открият кръвнопреносими патогени, които може да са причинили смъртта на хората".
В три от тях изследователският екип успява да открие чумната бактерия Yersinia pestis.
Черната смърт се разпространява от хора, а не от плъхове
Д-р Филип Славин, историк от университета в Стърлинг, казва за откритието:
"Нашето изследване слага край на един от най-големите и най-интересни въпроси в историята и определя кога и къде е започнал най-известният убиец на хора."
Изследването има някои ограничения - включително малкия размер на извадката.
Д-р Майкъл Кнап от Университета на Отаго в Нова Зеландия, който не е участвал в работата, я оценява като "наистина ценна", но отбелязва:
"Данните от много повече хора, времена и региони... наистина биха помогнали да се изясни какво всъщност означават представената тук информация."
Работата на изследователите е публикувана в списание Nature, озаглавена "Източникът на Черната смърт в Централна Евразия през XIV век" (The source of the Black Death in fourteenth-century central Eurasia).
Какво представлява бубонната чума?
Чумата е потенциално смъртоносно инфекциозно заболяване, което се причинява от бактерии, наречени Yersinia pestis, които живеят в някои животни - главно гризачи - и техните бълхи.
Бубонната чума е най-разпространената форма на заболяването, от която могат да се разболеят хората. Наименованието идва от симптомите, които причинява - болезнени, подути лимфни възли или "мехурчета" в слабините или подмишниците.
От 2010 г. до 2015 г. в света са регистрирани 3248 случая, включително 584 смъртни.
В исторически план болестта е наричана и "черна смърт", във връзка с гангренозното почерняване и смъртта на части от тялото, като пръстите на ръцете и краката, които могат да настъпят при заболяването.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)