Американски специалисти тестват метод за дълбока мозъчна стимулация като лечение на хора с тежка депресия, съобщи Асошиейтед прес.
Лечението е одобрено за болести като Паркинсон и епилепсия. Много лекари и пациенти се надяват скоро то да стане по-широко достъпно и за депресия.
При него пациентите получават насочени електрически импулси, нещо като пейсмейкър за мозък. Все повече изследвания са обещаващи, макар и две големи изследвания да не показаха предимства при използването на дълбока мозъчна стимулация за депресия.
Американската Агенция за контрол над хранителните продукти и лекарствата се съгласи да ускори разглеждането на искането на института "Абът" за използването на метода при пациенти с депресия, която не се поддава на лечение.
Някои лекари са скептично настроени и изтъкват възможни усложнения, като кървене, инсулт или инфекция след интервенцията.
Емили Холънбек е сред доброволците, подложили се на лечението. Тя е живяла с тежка повтаряща се депресия дълго време и съзнавала, че това може да я убие. Родителите ѝ са се самоубили. Затова била склонна да прибегне до нещо крайно - да ѝ имплантират електроди в мозъка за експериментално лечение в Центъра за невромодулация към болницата "Маунт Синай".
При нея то помогнало, като ефектът бил почти незабавен. Тя го описва като "постоянен прозак".
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Терористът на коледния базар в Германия бил противник на исляма
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан: Преминаваме от военно време към ера на мир