Високата температура, силният стрес и противосъсирващите лекарства причиняват косопада след боледуване от COVID-19. Това съобщи доц. Жана Казанджиева, дерматолог от Александровска болница на пресконференция в БТА.
Тя цитира данни, според които 60% от изкаралите инфекцията се оплакват от косопад. Проблемът отшумява до три месеца след инфекцията, обясни дерматоложката и допълни, че в отделни случаи проблемът може да продължи 6 месеца.
По думите на доц. Казанджиева най-често страдат пациентите, лекувани от тежка COVID инфекция.
Кампания с акцент върху последствията от COVID инфекцията
Започва национална кампания за диагностика и профилактика на кожните алергични заболявания, която тази година ще бъде насочена основно към откриване на кожни алергични заболявания след преболедувана ковид инфекция. Кампанията се организира от Българското дерматологично дружество и в нея ще участват дерматолози от София, Пловдив, Стара Загора, Плевен, Варна и Русе. Безплатните прегледи ще бъдат от 5 до 9 декември. Желаещите да се прегледат трябва предварително да се запишат. Клиниките, които участват в кампанията, са публикувани на сайта на дружеството, обявиха на пресконференцията.
Дерматолозите ще обърнат специално внимание на симптомите на ковид екзема, която е в резултат на носене на ръкавици или ползване на дезинфектанти. Ще се извършват изследвания и за атопичен дерматит.
През последните три години ковид екземата е най-честата диагноза, поставяна от дерматолозите и установихме, че от нея са засегнати двама от трима медицински специалисти, каза д-р Гриша Матеев, председател на дружеството. По думите му екземата има свойството да се самоподдържа и съществува риск от превръщането ѝ в хронично състояние.
Специалистите отбелязват, че заради носенето на защитни маски по време на ковид пандемията силно се влошава състоянието на страдащите от акне, каза още доц. Казанджиева.
Всеки пети човек в световен мащаб се е срещал с уртикария, независимо дали в епизодичен или в хроничен вариант, посочи доц. Румяна Янкова, дерматолог в болница „Пълмед“. По думите ѝ уртикарията може да е индуцирана от определен фактор или от неясен, спонтанен фактор.
Най-често уртикарията се провокира от храни, лекарства или от инфекции, но може и от процеси, свързани със самия организъм. Стресът също може да доведе до уртикария, добави лекарят. Пациентите, при които се е появила уртикария с неясна причинна връзка с определени фактори, вероятно ще развият някакво автоимунно заболяване, каза още доц. Янкова.
Кампанията е част от европейската Академия по дерматология и венерология.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
''Най-доброто предстои!''. Пеевски сменя устава на ДПС в НДК (видео, снимки)
Депутатите ще разгледат Бюджет 2025 на 7 януари
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург