„Всички искаме евтино лечение. Ключовата дума е баланс. Правилният подход е да предоставим стимули, които да окуражат производството на нови лекарства и по-бързият достъп до тях. Това засяга особено много хората с редки болести.
Това бе акцентът в изказването на евродепутата Андрей Слабаков, докладчик в сянка за групата на Европейските консерватори и реформисти (ЕКР).
В сряда Европейският парламент одобри на първо четене две предложения на Европейската комисия за преразглеждане на фармацевтичното законодателство на ЕС - т.нар. „Законодателен пакет в областта на фармацевтичните продукти в Европа“.
Инициативата на Комисията цели да направи лекарствата по-достъпни, да подобри сигурността на доставките и да засили привлекателността на фармацевтичната индустрия на ЕС чрез насърчаване на научните изследвания и иновациите. Ключовите промени, предложени в текста, се оказаха изключително противоречиви и доведоха до интензивни преговори между политическите групи през последните четири месеца, с цел процесът да приключи успешно преди края на деветия мандат на Европарламента.
Идеята на всички участници е европейските граждани да имат сигурен достъп до най-новите лекарства, но инструментите за постигането ѝ в голяма степен се различаваха. В крайна сметка беше постигнат широк компромис, който се стреми да приложи мерки за осигуряване на лекарства за Европа без да създава неблагоприятна среда за фармацевтичните предприятия на континента.
В качеството си на докладчик в сянка, българският представител Андрей Слабаков от групата на ЕКР се противопостави на предложенията, които драстично намаляват правото на интелектуална собственост и стимулите за пускане на пазара на нови лекарства, защото това би направило европейския пазар непривлекателен. Евродепутатът подкрепи по-бързият и лесен достъп на генерични лекарства до пазара и гаранцията за по-голяма сигурност на доставките, с цел предотвратяване на бъдещи ситуации с недостиг на лекарства.
Следващата стъпка на Европейският парламент е да упълномощи докладчиците по законодателният пакет за водене на неформални преговори с Европейската комисия и Съвета на ЕС - т.н. „триалог“, който се стреми да постигне компромис между позициите на трите институции и да осигури по-гладко приемане на законите в ЕС. Това ще се случи след влизането в длъжност на новите евродепутати за десетия мандат на Европейския парламент. Европейските избори са насрочени на 9 юни 2024 г.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)