Двайсет минути са необходими, за да загуби 90% от силата си да заразява коронавирусът. Най-осезателно намалява жизнеността му през първите пет минути, показва изследване на Бристолския университет, цитирано от "Гардиън".
Резултатите от това изследване доказват за пореден път колко ключово е предаването на вируса при близко общуване. Друг извод е, че физическата дистанция и правилното носене на маска са може би най-ефикасното средство за предотвратяване на заразяване.
"Най-големият риск от заразяване е когато сте близо до някого", казва проф. Джонатан Райд, водещият учен на изследването. С отдалечаване от източника на заразата не само намаляват аерозолните частици на вируса, но и той е по-малко опасен, тъй като е загубил способността си да заразява, обяснява той.
Изследването на университета в Бристол е първото, което показва какво се случва във въздуха с частиците вирус, издишани от заразен човек. До този момент оценките за живота на вируса извън човешкото тяло се дължаха на друг метод на изследване, при който вирусът се впръсква в специални затворени съдове.
На база на това изследване се смяташе, че вирусът живее до 3 часа извън човешкото тяло. Новото проучване все още не е рецензирано от други учени, но се смята за по-достоверно, тъй като съответства в по-голяма степен на реалните условия.
Според учените от Бристол, извън богатата на влага и въглероден двуокис среда в дробовете, вирусните частици бързо се изсушават и повишават своето pH. И двете промени водят нарушават способността на вируса да заразява човешките клетки. Скоростта на този процес зависи от относителната влажност на въздуха.
Ако влагата е под 50%, както е в много офиси, вирусът губи около половината си сила в рамките на 5 секунди, а в следващите пет минути губи допълнителни 19% от силата си.
При 90% влажност, което е равно на влагата в банята например, загубата на заразност е по-плавна, като 52% от частиците запазват способност да заразяват и след пет минути, а след 20 минути тази способност пада на около 10%.
Температурата на въздуха не оказва влияние върху силата на вируса, което обяснява наличието на летни вълни по време на пандемията.
"Резултатите означават, че ако се срещна днес с приятели за обяд в кръчмата, основният риск е да се заразим взаимно, а не да ни зарази някой в другия край на помещението", обяснява проф. Райд. Това подчертава и колко важно е носенето на маска в ситуации, в които не можем да се дистанцираме физически, допълва той.
Д-р Стивън Грифин, вирусолог от университета в Лийдс акцентира върху необходимостта от често проветряване:
"Аерозолите бързо ще изпълнят затворените помещения, ако не проветряваме както трябва. Така че, ако в стаята продължава да има заразени хора, нивата на вируса ще се обновяват непрекъснато", обяснява той пред "Гардиън".
До момента учените са изследвали поведението на по-старите варианти на вируса, предстои да бъде направено и проучване за Омикрон.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)