Здравната вноска трябва да бъде поне в размер на минималната за Европа, ако искаме европейско здравеопазване. В момента плащаме най-ниската, а трябва да се увеличи плавно до 12% от минималната работна заплата.
Това обясни в предаването "Твоят ден" по NOVA NEWS д-р Иван Маджаров - председател Управителния съвет (УС) на Българския лекарски съюз (БЛС).
Някои си внасят съвестно осигуровки, а други, когато им се наложи, ползват здравно обслужване срещу внасяне на минималната за последните 5 години, каза той.
По думите му общинските болници са принудени да лекуват неосигурени пациенти, защото трябва да изпълняват функциите си и не могат да откажат помощ.
Ако наистина има 2 млн. неосигурени, това е много тежък проблем. Тежестта за лечението на неосигурени е прехвърлена към държавни и общински болници. Държавата трябва да каже, че неосигурените се поемат от МТСП, не бива разходите да се поемат от болниците. Всяка болница е длъжна да приеме по спешност в първите 24 часа нуждаещ се пациент. Дори планов прием не се отказва на неосигурените хора, но така общинските болници изпадат в големи трудности с разходите си, заяви той.
Според него трябва да има кампания по убеждаване към здравноосигурените с обещание за качествено здравеопазване.
"Голяма част от хората, които не плащат осигуровки знаят, че са много ниски и почти нищо не покриват, затова избират да си платят лечението. Трябва да се повишат средствата за българските болници, защото иначе някои неизбежно ще фалират", предупреди д-р Маджаров.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
-240
1
08.03 2023 в 21:18
Последни коментари
''Най-доброто предстои!''. Пеевски сменя устава на ДПС в НДК (видео, снимки)
Депутатите ще разгледат Бюджет 2025 на 7 януари
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
Коледна проповед: Папа Франциск забрани на служителите на Ватикана да клюкарстват