"В стая или кабина за изолация при симптоми на COVID-19, детето ще се чувства зле. Първо, защото е изолирано, второ, защото не може да контактува с връстниците си. На трето място има риск по-чувствителните деца да развият чувство за вина – в по-ранната възраст лесно може да им се вмени, че са направили нещо лошо и затова са наказани. Защото такава изолация ще се възприеме от едно дете като наказание."
Така психиатърът д-р Цветеслава Гълъбова, директор на психиатричната болница "Св. Иван Рилски", коментира по bTV идеята на работната група от МОН и МЗ да се обособят помещения, в които да се изолират деца, съмнителни за коронавирус, при старта на учебната година.
"Не приемам словосъчетанието "нова нормалност". Има една нормалност, какво значи "нова". Да ходят децата с маски постоянно извън класните стаи? Каква е идеята на кабинките или стаите за изолация на деца, съмнителни за ковид?", запита д-р Гълъбова.
По думите й 90% от родителите не могат да отидат до училището до 5-10 минути, за да приберат детето си, което означава, че то ще стои там часове наред. Друг неясен момент според психиатъра е кой ще стои при детето - ако впоследствие се окаже, че то е позитивно за COVID-19, този човек, или тези хора, които са били там, трябва да излязат в вкарантина, смята тя.
"На следващия ден кой ще дойде? И кому е нужно това", коментира д-р Гълъбова.
"Ако все не сме загубили битката за психичното здраве на хората в условията на пандемия, то това предстои да се случи. Нещата и в световен мащаб са много сериозни, потвърди го и СЗО", подчерта тя.
Причините според нея са, че хората тотално са променили начина си на живот, мнозина са загубили работата си и това води до много проблеми.
Според д-р Гълъбова мерките, които трябва да се вземат за възстановяване на психичното здраве на хората, трябва да бъдат в спешен порядък. "COVID-19 се оказа тест за нашата издръжливост, за способността ни да мислим с главите си, защото много хора приемаха това, което им се каже, без да мислят, без да го оспорят и следваха сляпо правила, които, за съжаление, се променяха със скоростта на светлината, вкл и посланията на СЗО", каза тя.
По думите й кризата не е била ръководена еднозначно. "До сблъсък между експертите нямаше да се стигне, ако кризата беше управлявана от хора, които са наистина вещи в епидемиологията и вирусологията", категорична бе тя.
"Откакто започна пандемията, аз си задавам един и същ въпрос – защо не се ползват знанията, уменията, опита на епидемиолозите. Ние, българите, сме мнителни по природа, но уважаваме авторитетите. Ако ни бяха давани ясни и точни указания, които не се сменят на всеки 20 мин., и не беше настъпил информационен хаос, нямаше да се създаде благодатна почва за появата на негативни мнения", каза още д-р Цветеслава Гълъбова.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)