Учени от детската болница на Филаделфия установиха, че в дългосрочен план могат да се наблюдават подобрения в здравето на младежи, които поддържат добри взаимоотношения с родителите си, съобщи изданието “МедикълЕкспрес”.
Предишни подобни проучвания показват, че укрепването на отношенията между родители и младежи би могло да подобри психичното и сексуалното здраве на младежите, както и здравето им като цяло, като същевременно може да понижи злоупотребата им със субстанции. Може да понижи също риска от сърдечносъдови заболявания.
Новото проучване използва информация от Националното изследване на здравето на подрастващите от юношество към пълнолетие по географска дължина. Експертите са направили връзка между описанията на подрастващите за специфичния измерим характер на взаимоотношенията им с родителите, с които живеят, и здравните им показания 14 години след допитването. Разгледани са данни от над 15 000 възрастни, които са участвали в проучването през 90-те години на миналия век – периодът, когато са били на възраст между 12 и 17 години.
Целта ни беше да създадем едно по-ясно разбиране за това как различните характери на отношенията между родители и деца могат да доведат до разнообразни благоприятни резултати, когато младежите навлязат в зряла възраст, казва старшият автор на изследването д-р Карол А. Форд, специалист по юношеска медицина в Детската болница на Филаделфия.
Новото проучване разглежда характеристики като нежността на родителите, комуникацията между деца и родители, времето, което те прекарват заедно, както и очакванията спрямо академичния успех на младежите. Информацията, получена, когато децата са на възраст между 12 и 17 години, е сравнена с тази, получена от същите участници, но на възраст от 24 до 32 години. Те са описали настоящите си нива на стрес, депресия, оптимизъм, никотинова зависимост и злоупотреба с други вещества, както и други показатели за цялостното си здраве. Проучването е взело под внимание и възрастта, расата, етническата им принадлежност, семейната структура и други фактори. Над 10 000 души са участвали в проучването.
Участниците, които са заявили, че са удовлетворени от взаимоотношенията с родителите си, по-късно са съобщили за значително по-добро здраве. Много по-високи са също нивата на оптимизъм, подобрено е качеството на романтичните им връзки, а нивата на стрес и депресия са занижени. По-ниски са и нивата на никотинова зависимост и злоупотребата с вещества. Рискът от нежелана бременност също спада.
Тенденцията на резултатите предполага, че добрите взаимоотношения между подрастващите и техните майки и бащи подобряват здравето и благосъстоянието на младежите, когато те пораснат. Полагането на усилия за укрепване на отношенията между родители и деца може да бъде от полза за здравето в дългосрочен план, обобщава резултатите д-р Форд.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)