Проучване: Дългият COVID влияе различно на децата и юношите

OFFNews 22 август 2024 в 14:20 1308 0

коронавирус

Снимка Pixabay

Коронавирус

Ново проучване разкри, че дългият COVID влияе на юношите на възраст от 12 до 17 години по различен начин, в сравнение с по-малките деца на възраст от 6 до 11 години, предаде Синхуа.

Според проучването, подкрепено от Националните институти по здравеопазване на САЩ (National Institutes of Health - NIH) и публикувано в JAMA в сряда, юношите най-често изпитват отпадналост или умора, докато децата най-често съобщават за главоболие.

В проучването са включени 3 860 деца и юноши с история на инфекция със SARS-CoV-2 в повече от 60 места в Съединените щати между март 2022 г. и декември 2023 г.

Изследователите са идентифицирали 18 продължителни симптома, които са били по-често срещани при децата в училищна възраст, включително главоболие, последвано от проблеми с паметта или съсредоточаването, проблеми със съня и болки в стомаха.

При юношите 17 симптома са били по-често срещани, включително дневна умора, сънливост или отпадналост; болки в тялото, мускулите или ставите; главоболие; проблеми с паметта или фокусирането.

„Повечето изследвания, характеризиращи симптомите на дълъг COVIDдълъг, са фокусирани върху възрастни, което може да доведе до погрешното схващане, че дългите форми на заболяването при децата са рядкост или че техните симптоми са като тези на възрастните“, казва Дейвид Гоф, директор на Отдела за сърдечносъдови науки в Националния институт за сърцето, белия дроб и кръвта към NIH.

„Тъй като симптомите при непълнолетните варират или се проявяват по различен начин, все още е трудно да се разбере как да се оптимизират грижите за засегнатите деца и юноши“, отбелязва той.

Виж още за:
    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Година след катастрофалния резултат от теста за функционална грамотност PISA