„Тези дни всички ние сме солидарни с украинския народ. България вече осигурява лекарства, превръзки, санитарни материали за Украйна. Работим в тясно сътрудничество с производители на лекарствени продукти и търговци на едро, както и с украинския и с българския Червен кръст".
Това заяви здравният министър Асена Сербезова на неформалното заседание на Съвета на министрите по здравеопазване (EPSCO – Health).
Единствена точка в дневния ред на съвета беше „Координираният и солидарен отговор на ЕС на здравните последици от войната в Украйна“.
„За да можем да бъдем максимално полезни и ефективни, от съществено значение е държавите членки да получават ясна и структурирана информация за възраст, вида на заболяванията или нараняванията, вид на необходимата медицинска помощ – специализирана или високоспециализирана. Това ще даде възможност за навременна и точна оценка от компетентните здравни органи относно възможността да приемат пациенти и да отговарят адекватно на техните нужди“, бе позицията на България.
"В контакт сме и с украинската диаспора у нас. България е отворена за украинските граждани, които търсят спасение от войната и оказва максимална подкрепа за нуждаещите се. Имаме ясна национална уредба, като създадената координация в рамките на правителството гарантира нейното прилагане.“ Това изтъкна в изказването си българският министър на здравеопазването.
Сербезова заяви, че оценката за разпределението на пациентите е сложна и се основава на редица фактори като местоположение, специфика на лечебните заведения, наличен кадрови ресурс и т.н. В този смисъл прецизна оценка най-ефективно биха могли да извършват отделните държави членки.
„Излизаме от COVID криза, която изчерпа нашите здравни системи и здравни бюджети. В настоящия момент подкрепата на ЕС, в т.ч. и финансова, е от изключителна важност за държавите членки“, подчерта здравният министър.
В позицията на България акцент беше поставен и върху необходимостта от мерки по отношение на ваксинопрофилактиката на заболявания като морбили, туберкулоза, хепатит В и др.
В рамките на заседанието държавите членки на ЕС споделиха вижданията си относно най-добрия подход за хуманитарна подкрепа и за защита капацитета на здравните системи на държавите във връзка със ситуацията в Украйна.
Проф. Сербезова подчерта, че по отношение осигуряването на адекватни медицински грижи на всички лица, пристигащи от Украйна, за България Механизмът за гражданска защита на ЕС остава основният канал за отговор на исканията за помощ.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Терористът на коледния базар в Германия бил противник на исляма
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан: Преминаваме от военно време към ера на мир