Kогато децата изпитват леки неразположения, вместо със задължителната електронна бележка от лекар, родителите сами да могат да извиняват отсъствията им до три дни с обикновена бележка, че са отсъствали от училище по уважителни причини.
За това настояват от Българската педиатрична асоциация. Предложението им е подкрепено от още десет организации, работещи с деца.
Е-бележката беше въведена на 1 октомври, но предизвика негативна реакция. Ръководителят на клиниката по педиатрия в болница "Лозенец" доц. Йорданка Узунова коментира, че това категорично не е в ущърб на родителите, а в полза на оптимизиране обслужването на децата. Електронните бележки задължават родителя при най-леките и първи симптоми да търсят лекарска помощ.
"Винаги сме призовавали лекарите и родителите, че е излишно ходенето на лекар само за да се обясни, че температурата е 37,2 или че детето кашля един ден, или че има хрема. Родителите са достатъчно интелигентни и могат да преценят това дете с леки симптоми да го оставят вкъщи, за да се стабилизира. Един или два дни при големите деца е абсолютно достатъчно, без да се посещава лекар", коментира тя пред Нова тв.
Но за да получат електронната бележка, родителите трябва да отидат до лекаря, да се напише лист и чак тогава да се изведе въпросната бележка, която веднага попада в дневника на учителя. Това натоварва и родителите, и лекарите, вместо те да се съсредоточат върху наистина болните хора.
Дори при хронично болните деца, например с диабет, майката може да прецени дали се нуждае от преглед. По сегашните правила обаче тя трябва да го заведе на специалист, за да вземе бележка.
"Ние не отказваме прегледи, нека да е ясно, когато детето има нужда и когато майката е преценила. Но това излишно ходене на лекар заради една електронна бележка натоварва системата и изнервя и родителите, и нас", посочи доц. Узунова.
Тя допълни, че близо 90% от заболяванията са вирусни и при леки симптоми няма лечение - дават се температуропонижаващи препарати, чай, повече течности. Това не означава самолечение, е категорична тя.
"Няма европейска държава, в която още при първи симптоми родителят да води детето на преглед. Дори ако е на 17 и 18 г., трябва да бъде придружено от родител. Това е загуба на време и отсъствието на родител от работа", изтъкна доц. Узунова.
Ако симптомите не отзвучат до три дни, така или иначе ученикът ще трябва да посети лекарския кабинет, допълни тя.
"Не мисля, че ще е по-малка фалшификацията на бележки, дори да са електронни. Настояваме и бележката след преболедуване за детска градина също да отпадне", заяви още доц. Йорданка Узунова.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
14389
1
03.11 2023 в 12:08
Има много лигави, поспаливи и откровено глупави дечица и родители, а трябва да се учат.....
Последни коментари
Джендо Джедев
Условни присъди за двама души след изборния скандал ''Чичо Цено, кой номер''
dolivo
България получава първите осем изтребителя F-16 догодина
Владè
Можем ли да се излекуваме от зависимостите си? Ралица Стефанова в подкаста на OFFNews
Владè
Лаура Кьовеши осветли първата голяма акция срещу мафията, включително и в България
Johnny B Goode
Радев за Пеевски: Тази наглост на стероиди няма да се осъзнае или да изчезне от само себе си