Възрастна жена е починала след повторно заразяване с COVID-19, съобщават в понеделник изследователи, цитирани от нидерландския информационен сайт BNO News. Случаят ù е описан и от Oxford University Press.
Това е първият известен смъртен случай след повторно заразяване с коронавирус.
Пациентката от Нидерландия е 89-годишна жена. Била е лекувана от Макроглобулинемия на Waldenstrom (изключително рядко и нелечимо злокачествено заболяване на кръвта).
Жената пристигнала в спешното отделение по-рано тази година с висока температура и силна кашлица. Тестът показал, че е положителна за коронавирус. Останала в болница пет дни, след които симптомите изчезнали напълно, с изключение на постоянната умора. Почти два месеца по-късно, само два дни, след като жената отново започнала химиотерапия, тя вдигнала температура, появили се кашлица и задух. Когато била приета в болница, кислородната ù сатурация била 90% с дихателна честота 40 вдишвания на минута. Отново била тествана за коронавирус и резултатът пак бил положителен. Тестовете за антитела били отрицателни на 4-ия и 6-ия ден.
"На осмия ден състоянието на пациентката се влоши. Тя почина две седмици по-късно", споделят изследователите.
Екипът имал достъп до тестовите проби и при двете заразявания и потвърждава, че генетичният състав на всеки вирус е бил различен до степен, която не може да бъде обяснена чрез in-vivo еволюция. Това подкрепя тезата, че жената е била повторно заразена с коронавирус.
Към днешна дата изследователи са потвърдили само 23 случая на повторно заразяване, но при всички други пациентите са се възстановили.
Изследванията при повторни заразявания засега са ограничени. Хората със SARS-CoV-2, вирусът, който причинява COVID-19, могат да продължат да дават положителни тестове в продължение на няколко месеца, без да са болни. Затова и изследователите се нуждаят от проби от двете заразявания, за да могат да потвърдят, че генетичният състав на вируса е различен.
В същото време лекари, цитирани от Би Би Си, съобщават за американец, който се разболял повторно от COVID-19 и прекарал много по-тежко болестта втория път.
Пациентът е 25-годишен, от Невада, без други здравословни проблеми.
Повторното заразяване наложило прием в болница, защото белият му дроб не бил в състояние да достави достатъчно кислород в тялото.
На 25 март се появили първите симптоми, включително болки в гърлото, кашлица, главоболие, гадене и диария. На 18 април бил тестван за пръв път и резултатът бил положителен за COVID-19. На 27 април първоначалните симпоми напълно отшумели. На 9-и и 26 май бил тестван два пъти и резултатите били отрицателни за вируса. На 28 май пациентът развил отново симптомите, този път имал температура, главоболие, замаяност, кашлица, гадене и диария. На 5 юни тестът му за COVID бил положителен за втори път, вече бил с недостиг на кислород в кръвта и дишал трудно.
Учените казват, че пациентът се е разболял от коронавирус за втори път, а не, че първата инфекция е затихнала и след това отново се е проявила. Сравнението между генетичните кодове на вируса, взети при различните му симптоми, показват, че те са много различни.
„Откритията ни сигнализират, че не е задължително предишна инфекция да ни предпази от бъдещо заразяване - казва д-р Марк Пандори от Университета в Невада. - Възможността от повторно заразяване може да има значително влияние върху нашето разбиране за имунитета към COVID-19.“
Неговият извод е, че дори хора, които са се възстановили от болестта, трябва да продължат да спазват мерките, включващи социално дистанциране, носене на маски и често миене на ръцете.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)