На 14 юни се отбелязва Световният ден на безвъзмездния кръводарител. Тази година кампанията е с надслов "Сподели силата си, дари кръв", а инициативата отбелязва своята 20-годишнина.
Денят е обявен с резолюция на 58-ата сесия на Световната здравна асамблея на Световната здравна организация (СЗО) на 23 май 2005 г. Целта е да се повиши информираността на хората за необходимостта от безопасна кръв за спасяване живота на нуждаещите се и да се засвидетелства благодарност към хората, които доброволно и безвъзмездно даряват кръв.
Коя е най-често срещаната кръвна група у нас
В България най-често срещаната кръвна група – сред 37% от населението, е А (+), докато в световен мащаб тя е 0 (+). Най- рядката кръвна група в страната ни и в света е АБ (-) и се среща в един процент от населението. На 28% от българите кръвната група е 0 (+), на 13% - В (+), на 7% - АВ(+), на други 7% - А (-) , на 5% - 0 (-), на 2% - В (-) и на 1% - АВ (-), посочи той.
Какво е важно да знаят кръводарителите
Всички консумативи, използвани по време на кръводаряването, са индивидуални, стерилни и за еднократна употреба. Важно е да се отбележи, че кръводарителите трябва да са нахранени и добре хидратирани, тогава даряването протича по-лесно.
Освен че помага за спасяването на човешки живот, кръводаряването носи ползи и за здравето на кръводарителя - повишава имунитета, предпазва от определени заболявания, води до регулярно обновяване на кръвта. Дарителите получават и два дни платен отпуск.
Дарявайки кръв стимулираме собствената продукция на костния мозък. Обемът на кръвта се възстановява в рамките на 24 часа, а еритроцитите до 30 дни. Оптималната възраст за кръводаряване е от 18 до 45-50 години, защото тогава обемът на кръвта се възстановява бързо.
Кръводарител може да бъде всеки здрав човек на възраст от 18 до 65 години, с тегло над 50 кг и липса на противопоказания. Мъжете могат да даряват кръв до пет пъти в рамките на една календарна година, а жените – до четири. Интервалът между две кръводарявания трябва да бъде поне два месеца.
Кой не може да дарява
Не могат да бъдат кръводарители хора с хронични, злокачествени и инфекциозни заболявания, както и хора, чието сексуално поведение ги поставя под висока опасност от придобиване на тежки инфекциозни болести.
Кръводаряване не се допуска и от лица, които приемат наркотици, включително стероиди или хормони за бодибилдинг; лица, приемащи определени медикаменти и др.
Хората, които са имали контакт със заразно болни – за период, равен на инкубационния, също не могат да даряват кръв. Лица, претърпели хирургически интервенции, включително ендоскопски, както и такива с татуировка или бодипиърсинг, както и безсимптомни посетители на ендемични зони трябва да отложат кръводаряването с шест месеца.
Кръводаряване не се извършва и в случаи, когато по преценка на лекаря представлява опасност за здравето на дарителя.
Как можете да станете редовен безвъзмезден кръводарител и какво да правите, ако ваш близък се нуждае от кръв можете да прочетете тук.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)