Лошо хранене, ниско качество на здравната грижа, ограничен достъп до лекарства и пренаселеност - това са констатациите в доклада на омбудсмана Диана Ковачева за състоянието на пхсихиатричната грижа у нас.
Ковачева ще представи документа по време на дискусията „Качеството на психиатричната грижа и правата на хората с психичноздравни проблеми в България: предизвикателства и решения“, организирана от депутата Стела Николова.
Основният фокус на форума е върху състоянието на психиатричната грижа, достъпа до социална подкрепа на хора с психичноздравни проблеми и ефективната защита на техните права.
Акцентите в доклада
Храната на един пациент за ден в болницата в Бяла е 2.76 лв., а един храноден на пациент към август 2023 г. би трябвало да е с минимална стойност 3.25 лв. Млечните продукти, плодовете, пресните зеленчуци и рибата традиционно липсват в храната на психично болните пациенти.
Данните в документа потвърждават лошото качество на здравната грижа в тези места, хроничната липса на финансови средства за издръжка – недостиг на качествена храна, закупуването на съвременни лекарства и спално бельо, тежките санитарно-битови условия, острата нужда от ремонти и пр.
Друг основен проблем в психиатричните заведения е липсата на специализиран персонал - в някои отделения на щат няма назначен психиатър, а работят лекари с друга специалност – вътрешни болести, хирургия обща медицина, включително и без специалност.
Голямата пренаселеност традиционно е един от най-сериозните проблеми, констатирани от Омбудсмана в държавните психиатрични болници - на места има стаи с по 10 легла и без достатъчно място за свободно придвижване.
Достъпът до лекарства също е органичен.
Един лекарстводен в болницата в гр. Раднево за 2021 г. е бил 2.01 лв., като през август 2023 г. той е намален на 1.57 лв. Дори има психиатирични заведения, в които към август т.г. лекарствата на ден са в размер на 0,68 лв., което поражда огромно притеснение за предоставеното качество на медицинската грижа, показва докладът.
Заради хроничния недостиг на средства днес омбудсманът сезира и председателя на Комисията за защита от дискриминация. Причината е 10-годишното неизпълнение на решение № 152 от 1 юли 2013 г. от страна на здравното министерство.
Това решение задължава Министерството на здравеопазването да предостави необходимите финансови ресурси на държавните психиатрични болници за повишаване качеството на осъществяваните в тях медицински услуги и спазване на утвърдените медицински стандарти.
Основната препоръка на омбудсмана от проверките е да покаже спешната и остра нужда от реформа в държавните психиатрични болници.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)