
България е на опашката на ЕС по ваксинации и това е тенденция, която трябва да се промени. Поставили сме си за цел до края на януари да се ваксинират нови 500 000 души. Това каза на брифинг след първото заседание на Националния пандемичен комитет зам.-министърът доц. Георги Йорданов и се учуди как служебният кабинет е функционирал без подобна структура при толкова проблеми за разрешаване.
Той отчете нежеланието на населението да се ваксинира, но призова за социална отговорност като съобщи, че на база данните от националното преброяване имунизираните срещу коронавируса българи са 35,7% от хората, които подлежат на ваксинация.
Доц Йорданов подчерта, че въпреки ниския процент имунизирани ваксинацията ще остане доброволен акт, по думите му в държавните структури вече се прилага изискването за зелен сертификат и се провежда периодично тестване на служителите, които не са ваксинирани. Въпреки анонсите за задължителна имунизация за определени групи - социални и медицински работници, учители, такава няма да се налага, посочи той.
Заместник-министърът очерта като втори важен проблем - въвеждането на допълнителни противоепидемични мерки заради разпространението на Омикрон. По думите му регионалните щабове ще определят ограниченията според заболеваемостта по места. Според него сериозен проблем се очертава пред присъственото обучение, тъй като се очаква повишаване на заболеваемостта сред учениците. Все още обаче няма категорично решение за това дори в области от тъмночервената зона като София-град.
Йорданов призова родителите да не пускат децата си на детска градина или училище, ако имат симптоми на вирусна инфекция.
"Анализите за протичането на вълната от Омикрон във Великобритания показват, че при при този вариант симптомите са по-леки, отколкото при Делта и това позволява да спестим някои мерки. Пример е намаляването на карантината за положителни лица от 14 на 10 дни, а за контактните от 10 на 7", посочи той.
Заместник-министърът призна, че заповедта за влизане в страната, която беше издадена в сряда, създава проблеми на туристическия бранш, но заяви, че не може да има отстъпление от нея, тъй като това е филтър за влизащите в страната.
Доц. Йорданов съобщи още, че по време на среща с директорите на болници в столицата е взето решение за увеличаване на педиатричните легла за COVID - интензивни и за по-леки случаи, тъй като се очаква да има увеличение на децата, които ще се нуждаят от болнични грижи.
"Притеснени сме, защото вървим към пик от много високо ниво на заболеваемост. Заетостта на болничните легла за възрастни пациенти прехвърли 60%, а в близките две седмици очакваме ръст на случаите", каза в заключение заместник-министърът на здравеопазването.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
1807
1
06.01 2022 в 18:30
Последни коментари
Комита
Семейството ни се увеличава със сайта Tech.OFFNews
Rokhan
Петков: Сбърках, когато сам обявих новината за руските дипломати, разговорите с БСП продължават
Rokhan
''Бионтех'' и ''Пфайзер'' започват изпитвания на универсална ваксина срещу COVID върху хора
Ivan
Изгонените дипломати са 43, а останалите са обслужващ персонал, твърдят ГЕРБ и Възраждане
mirimbi
Бърни Екълстоун: За Путин бих поел и куршум