Инвестиции в размер на над 16 млн. лв. в иновативни технологии отчете служебният здравен министър Галя Кондева. По думите ѝ това е доказателство, че стремежът към предоставянето на все по-качествени медицински услуги и търсенето на иновативни подходи са сред приоритетите на здравеопазването у нас.
Д-р Кондева е сред гостите на започналата днес XI годишна конференция „Иновации и добри практики в здравния сектор“, организирана от в. „Капитал“.
През настоящата година с екипа ми насочихме значителни инвестиции през капиталови разходи за модернизация и роботизирана медицина. Като пример ще посоча закупуването на Интелигентни ендоскопски модули, захранвани от изкуствен интелект за университетските болници „Царица Йоанна – ИСУЛ“ и „Канев“ – Русе. Отпуснахме средства и за закупуване на високотехнологичен скенер за 2D и 3D образи за Клиниката по неврохирургия в „Пирогов“, както и за роботизираната хирургическа система с четири ръце от последно поколение за Клиниката по урология на „Александровска“. „Св. Георги“ – Пловдив пък бе финансирана за оборудване на роботизирана операционна зала, посочи министър Кондева.
Д-р Александър Симидчиев, председател на Комисията по здравеопазването в 50-ото Народно събрание, призова да се постигне съгласие по основния въпрос – какво здравеопазване искаме като общество, за да може всички участници в здравната система да се подготвят адекватно.
Д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз, подчерта, че иновациите следват добрите практики, но за да се случат и двете, в България трябва да се реши много тежкия проблем с кадровия дефицит, и то чрез агресивни политики. „Всички можем да бъдем пациенти и настояваме за качество, но без необходимия човешки ресурс ще бъде много трудно“, каза той и съобщи, че БЛС е договорил 1% от бюджета за болнична помощ да бъде насочен за иновации.
Според Димитър Маринов, председател на Българския фармацевтичен съюз, съсловието на фармацевтите е идентифицирало съществени промени и е предложило решения – някои стигат до реализация, други остават на етап предизборни обещания по неговите думи. „Трябва да има план за действие, разработен или поне съгласуван и приет от медицинските съсловия, какъвто е Националната здравна стратегия. Планът трябва да сработи докрай, за да се реализира реформа. Фокусът трябва да е ползата на пациента, планираното да е прието от здравните специалисти и зад него да не наднича икономическият интерес“, каза маг.-фармацевт Маринов.
Д-р Николай Болтаджиев, представител на работодателските организации в Надзорния съвет на НЗОК, насочи вниманието към ролята на здравната каса. „Иновациите и добрите практики ще се осъществят много трудно при наличната здравна каса, която е в ролята на един бюджетен разпределител. Необходима е конкуренция и на финансирането и аз съм „за“ такива промени“, каза той.
Форумът започна с минута мълчание в памет на проф. Владимир Пилософ, проф. Марин Даскалов, д-р Илиян Шандурков.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Коледна проповед: Папа Франциск забрани на служителите на Ватикана да клюкарстват
Терористът на коледния базар в Германия бил противник на исляма
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста