Инвестиции в размер на над 16 млн. лв. в иновативни технологии отчете служебният здравен министър Галя Кондева. По думите ѝ това е доказателство, че стремежът към предоставянето на все по-качествени медицински услуги и търсенето на иновативни подходи са сред приоритетите на здравеопазването у нас.
Д-р Кондева е сред гостите на започналата днес XI годишна конференция „Иновации и добри практики в здравния сектор“, организирана от в. „Капитал“.
През настоящата година с екипа ми насочихме значителни инвестиции през капиталови разходи за модернизация и роботизирана медицина. Като пример ще посоча закупуването на Интелигентни ендоскопски модули, захранвани от изкуствен интелект за университетските болници „Царица Йоанна – ИСУЛ“ и „Канев“ – Русе. Отпуснахме средства и за закупуване на високотехнологичен скенер за 2D и 3D образи за Клиниката по неврохирургия в „Пирогов“, както и за роботизираната хирургическа система с четири ръце от последно поколение за Клиниката по урология на „Александровска“. „Св. Георги“ – Пловдив пък бе финансирана за оборудване на роботизирана операционна зала, посочи министър Кондева.
Д-р Александър Симидчиев, председател на Комисията по здравеопазването в 50-ото Народно събрание, призова да се постигне съгласие по основния въпрос – какво здравеопазване искаме като общество, за да може всички участници в здравната система да се подготвят адекватно.
Д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз, подчерта, че иновациите следват добрите практики, но за да се случат и двете, в България трябва да се реши много тежкия проблем с кадровия дефицит, и то чрез агресивни политики. „Всички можем да бъдем пациенти и настояваме за качество, но без необходимия човешки ресурс ще бъде много трудно“, каза той и съобщи, че БЛС е договорил 1% от бюджета за болнична помощ да бъде насочен за иновации.
Според Димитър Маринов, председател на Българския фармацевтичен съюз, съсловието на фармацевтите е идентифицирало съществени промени и е предложило решения – някои стигат до реализация, други остават на етап предизборни обещания по неговите думи. „Трябва да има план за действие, разработен или поне съгласуван и приет от медицинските съсловия, какъвто е Националната здравна стратегия. Планът трябва да сработи докрай, за да се реализира реформа. Фокусът трябва да е ползата на пациента, планираното да е прието от здравните специалисти и зад него да не наднича икономическият интерес“, каза маг.-фармацевт Маринов.
Д-р Николай Болтаджиев, представител на работодателските организации в Надзорния съвет на НЗОК, насочи вниманието към ролята на здравната каса. „Иновациите и добрите практики ще се осъществят много трудно при наличната здравна каса, която е в ролята на един бюджетен разпределител. Необходима е конкуренция и на финансирането и аз съм „за“ такива промени“, каза той.
Форумът започна с минута мълчание в памет на проф. Владимир Пилософ, проф. Марин Даскалов, д-р Илиян Шандурков.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)