Замърсяването с фини прахови частици е причинило 238 000 преждевременни смъртни случая в Европейския съюз през 2020 г., цифра, която леко се е увеличила за една година заради COVID-19, предаде Франс прес, позовавайки се на доклад на Европейската агенция за околна среда (ЕАОС).
"Излагането на концентрации на фини частици над препоръките на Световната здравна организация (СЗО) е довело до 238 000 преждевременни смъртни случая в целия ЕС", се посочва в доклада.
Това е повече от 2019 г., когато фините частици, проникващи дълбоко в белите дробове, са причинили преждевременната смърт на около 231 000 души.
Увеличението контрастира с постоянния спад през последните двадесет години. Общият спад е с 45 процента между 2005 г. и 2020 г., въпреки че според проучването цифрата остава "значителна".
Въпросното увеличение може да се обясни по-специално с факта, че КОВИД-19 е засегнал по-тежко хората с придружаващи заболявания, свързани със замърсяването на въздуха (рак, белодробни болести или диабет тип 2).
Сравнявайки 2020 г. с 2019 г., авторите на доклада са установили още, че броят на преждевременните смъртни случаи, дължащи се на замърсяването на въздуха, се е увеличил за фините частици (PM2.5 - с диаметър под 2.5 микрометра), но е намалял за азотния диоксид (NO2) и за озона (O3).
За озоновите частици (O3), главно от пътния трафик и промишлените дейности, тенденцията през 2020 г. е към намаляване с повече от 24 000 смъртни случая, т.е. спад от 3 процента за една година.
За азотния диоксид (NO2), газ, произвеждан главно от превозните средства и топлоелектрическите централи, са регистрирани над 49 000 преждевременни смъртни случая. Това е спад от 22 процента, който отчасти се обяснява с намаляването на пътния трафик по време на пандемията от КОВИД-19.
В годишния си доклад Европейската агенция за околна среда отчита, че ЕС е на път да постигне целта си за намаляване на преждевременната смъртност с над 50 процента до 2030 г. в сравнение с 2005 г.
В началото на 90-те години фините прахови частици са причинили близо един милион преждевременни смъртни случаи в 27-те страни от ЕС. През 2005 г. 431 000 души все още умират в резултат на замърсяването на въздуха, което остава най-сериозната екологична заплаха за здравето на европейците.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)