Модерна 3D техника за безкръвни операции получи УМБАЛ ''Св. Иван Рилски''

Основното предимство на 3D-ендоскопията е реалистичното възприятие на анатомичните структури и по-добрата визуализация на оперативното поле, казва доц. Асен Хаджиянев, ръководител на Центъра за ендоскопско лечение в болницата

OFFNews 09 октомври 2024 в 12:12 1562 0

доц. Асен Хаджиянев

Снимка УМБАЛ "Св. Иван Рилски"

доц. д-р Асен Хаджиянев, началник сектор Клиника по неврохиругия и ръководител на център за ендоскопско лечение към УМБАЛ“ Св. Иван Рилски“

Нова 3D ендоскопска техника за лечение на хипофизни аденоми и други тумори на мозъка получи Клиниката по неврохирургия на УМБАЛ „Св. Иван Рилски“. Апаратът е осигурен от Медицинския университет в София.

Техниката вече е налична и въведена в ежедневна употреба в клиничната практика.

„За разлика от стандартния ендоскоп, който разполага с една микрокамера, при 3D ендоскопа триизмерният образ се генерира от две камери, интегрирани на върха на метално цилиндично тяло“, обяснява доц. д-р Асен Хаджиянев, дм., ръководител Катедра по неврохирургия МУ-София, Началник сектор Клиника по неврохиругия и ръководител на център за ендоскопско лечение към УМБАЛ“ Св. Иван Рилски“.

Основното предимство на 3D-ендоскопията е реалистичното възприятие на анатомичните структури и по-добрата визуализация на оперативното поле. Високата разделителната способност на 3D ендоскопа, освен реалистичният образ, позволява и по-доброто разграничаване на здравата от патологично променената част на тъканите (тумор или друга тъкан).

Допълнителен специализиран софтуер може да променя образа и да го превърне в 3D, като по този начин се постига ясно изобразяване на кръвоносните съдове в тъканите (нормални и увредени).

В допълнение към 3D ендоскопа, новата апаратура включва и интраоператвен микросонограф (доплер) за измерване дебита на кръвотока на вътрешната сънна артерия и други важни кръвоносни съдове. Микродоплерът осигурява допълнителен комфорт и сигурност в работа на хирурга, като позволява идентифициране на важни кръвоносни съдове в туморната тъкан или в структурата на кавернозния синус (структура в непосредствена близост до хипофизната жлеза, в която се намират вътрешната сънна артерия и черепно мозъчните нерви, които отговарят за движението на очите).

„Екипът от специалисти в Клиниката по неврохирургия и центъра, притежават необходимата квалификация и достатъчно богат клиничен опит в ендоскопската хирургия“, допълва доц. д-р Хаджиянев, който е един от най-търсените специалисти у нас при неврохирургичното лечение на хипофизни аденоми.

Той пояснява, че новата 3D-ендоскопската техника не изисква допълнително обучение, а предоставя на хирургичния екип отличен детайлен изглед на оперативното поле което несъмнено ще доведе до по–добри резултати от лечението и ще намали риска от нежелани усложнения.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Година след катастрофалния резултат от теста за функционална грамотност PISA