Лекарство за епилепсия би могло да помогне за предотвратяване на временното спиране на дишането на пациенти със сънна апнея, сочат резултатите от ново изследване, цитирано от „Гардиън“.
Обструктивната сънна апнея е често срещан проблем с дишането, който засяга около един на всеки 20 души, според Националния институт за здравеопазване и високи постижения в Англия. Международно проучване е установило, че лекарство за епилепсия е свързано със значително намаляване на симптомите на сънната апнея.
Резултатите, представени на конгреса на Европейското респираторно дружество във Виена, Австрия, показват, че има възможни варианти за тези, които не могат да използват механични дихателни средства, като например апарати за непрекъснато положително налягане в дихателните пътища (Cpap).
Стандартното лечение на обструктивна сънна апнея е спане с апарат, който издухва въздух през маска на лицето, за да поддържа дихателните пътища отворени. За съжаление, много хора смятат, че тези машини са трудни за използване в дългосрочен план, така че е необходимо да се намерят алтернативни методи за лечение, коментира професор Ян Хеднер от университетската болница „Сахалгренска“ и университета в Гьотеборг, Швеция.
Изследователите провеждат рандомизирано контролирано проучване на почти 300 пациенти с обструктивна сънна апнея в Белгия, Чехия, Франция, Германия и Испания, които не използват машини Cpap. Те са били разделени на четири групи и са получили една от трите сили на султиама или плацебо. При проучването са измерени дишането на пациентите, нивата на кислород, сърдечният ритъм, движенията на очите, както и мозъчната и мускулната активност по време на сън, в началото на проучването, след четири седмици и след 12 седмици.
Установено е, че след 12 седмици пациентите, приемащи султиаме, са имали до 50 % по-малко случаи на спиране на дишането и по-високи нива на кислород в кръвта по време на сън. Ефектът е бил най-силно изразен при най-високите дози от лекарството.
Хеднер посочва, че резултатите предполагат, че султиамът може да бъде ефективно средство за лечение на това състояние и че е необходимо по-голямо проучване, за да се потвърдят благоприятните дихателни ефекти на лекарството върху по-голяма група пациенти със сънна апнея.
Ерика Радфорд, ръководител на отдела за здравни съвети в Asthma + Lung UK, посочи, че резултатите са първа стъпка към преминаване от дихателно оборудване, носено по време на сън, към лечение с лекарства.
Това е важно проучване, което показва, че медикаментозното лечение на сънната апнея не е далеч от реалността. Въпреки че повече проучвания ще изследват дългосрочните ползи, евентуалните странични ефекти и дали има специфични типове пациенти, които биха имали по-голяма полза от лечението, е „жизненоважно да не забравяме, че сънната апнея в повечето случаи е свързана със затлъстяването и справянето с това трябва да бъде приоритет, казва д-р Шрирам Айер, консултант по дихателна медицина и сън и новоизбран председател на секцията по медицина на съня към Кралското медицинско дружество.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
user4eto
Сезонът на подаръците в сервиза на Huawei е открит с удължена кампания „Повече грижа за теб“ до 31 декември 2024
Джендо Джедев
Мелания Тръмп няма намерение да се мести в Белия дом
ob1
България получава първите осем изтребителя F-16 догодина
user4eto
Нарязаната с макетно ножче поиска насилникът да бъде пуснат на свобода