Кардиолог: Лекарства срещу холестерола помагат срещу коронавируса

OFFNews 09 ноември 2020 в 08:46 12603 1

Изключително интересен резултат излезе като голяма публикация, че част от лекарствата срещу холестерола, които изписваме на болни с атеросклеротични заболявания, действат протективно при коронавируса, защото коронавирусната инфекция е еднотелна болест.

Това заяви началникът на клиниката по кардиология в Националната кардиологична болница проф. д-р Борислав Георгиев в "Денят започва" по БНТ.

Коронавирусът със своите дейности действа върху повърхността на кръвоносния съд, върху тази част, която тапицира съда, каза специалистът. 

Той уточни, че са излезли множество публикации, че тези лекарства увреждат организма, а хората трябва да разберат, че всъщност са полезни.

"Оказа се, че хората, приемащи лекарствата за намаляване на холестерола - статини, са попредпазени. Борим се с хората да се убедят, че лекарствата, които изписваме срещу холестерола, са полезни", каза още той.

Според кардиолога, всички инфекции действат по сходен начин върху сърдечносъдовата система. Това е температурното състояние, т. нар. фебрилитет. Там се активизира тахикардията - ускорена сърдечна честота. При хората, които са с исхемична болест или със сърдечна недостатъчност, ускорената сърдечна честота дестабилизира организма, обостря болестта, обясни той.

Професорът разясни, че при коронавируса се уврежда съсирването.

"Когато се появиха първите публикации, лично аз много се изплаших, защото при скенера се появява една находка, която ние виждаме при някои много редки сърдечносъдови заболявания. И това показва, че има микротромбози. Затова в лечебните заведения се въвежда антикоагулацията, разреждането на кръвта", коментира проф. Георгиев.

Професорът изрази мнение, че не всеки, който има антитела, може да дари кръвна плазма, защото е важно и количеството антитела в организма.

Според него септември-октомври е най-добрият период за противогрипната ваксина, когато все още е топло и няма други вируси.

По думите му противогрипната ваксина е най-добрата профилактика на грипа, наложила се през последните няколко десетилетия. От гледна точка на сърдечносъдовата система тя е по-добра, отколкото например, профилактиката за остър инфаркт, от някои от конвенционалните състояния - спиране на тютюнопушенето, прием на някои медикаменти. До 50% може да намалее болестността и смъртността от сърдечносъдови усложнения от грип", категоричен беше кардиологът.

Професорът уточни, че противогрипната ваксина не те защитава на 100%. Но ако човек се разболее, прекарва болестта много леко, на крак, премахва инфекциите, пневмониите от грипа, които пък дават отражение върху сърдечно-съдовата система.

Той каза още, че тази година в програмата, която е за възрастните хора над 65 години, са увеличени ваксините с 50%. В момента са 180 000, съобщи проф. Георгиев и уточни, че би било добре населението да бъде ваксинирано, да не се върнат ваксини, защото миналата година са били върнати.

"В България имаше огромен проблем през последните повече от десет години. В момента, в който стартирахме кампанията за разясняването на населението за противогрипната ваксина, се явяваха антиваксъри, които започнаха да обясняват, че е опасна, че няма да свърши работа, и е имало години, когато е унищожавана ваксина след кампанията", коментира още проф. Георгиев.

Кардиологът каза още, че много хора си позволяват да коментират ситуацията, а ние сме в състояние на извънредно положение. Има хора, които решават какви да са мерките, не може да се разсъждава "на мен това няма да ми се случи". Той уточни, че в Националната кардиологична болница има ковид отделение с 30 легла, от които 6 интензивни.

"Има хора, които постъпват с инфаркт или инсулт и имат коронавирус. Ние ги стабилизираме и те продължават своето лечение", обясни кардиологът.

Най-важното
Всички новини
Най-четени Най-нови
X

Подкастът на OFFNews