"Пациентите със сърдечносъдови заболявания да не се излагат на слънце в следобедните часове, когато то е най-силно, защото това задълбочава техните оплаквания", предупреждава в интервю за БГНЕС д-р Тихомир Христов, кардиохирург в УМБАЛ „Проф. д-р Александър Чирков“.
Той отбелязва, че високите температури водят до по-високо отделяне на пот. „Когато пациентите губят вода през лятото кръвта става по-малко течлива и има риск от образуване на тромби. Това е една от основните причини, заради които всички пациенти със сърдечносъдови заболявания е хубаво през летните периоди да приемат антикоагуланти или антиагреганти, съобразено с тяхната терапия и състояние“, обясни кардиохирургът.
Специалистът препоръчва на хронично болните да се консултират с лекуващия ги лекар за намаляване на терапията за хипертония и редуциране на диуретиците.
„Важно е през летния период пациентите да са достатъчно хидратирани, което означава да пият поне по 2-2,5 литра вода на ден“, препоръча д-р Христов. Той подчерта, че това е количеството, което трябва да се приема.
През целия август в болницата се провежда инициатива за безплатни прегледи от кардиолог и от съдов хирург.
Пациентите, които са със сърдечносъдови заболявания, често да се преглеждат, да обръщат внимание на своето кръвно налягане, на профилактиката, да не пропускат задължителните прегледи и да си пускат често лабораторни изследвания, за да може по най-правилния начин специалистът, който ги наблюдава, да реагира спрямо тяхното състояние и техните оплаквания в момента“, препоръчва д-р Тихомир Христов.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Терористът на коледния базар в Германия бил противник на исляма
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан: Преминаваме от военно време към ера на мир