Кампания за ваксинация срещу полиомиелит започва в Афганистан

OFFNews 28 октомври 2024 в 13:13 566 0

ваксина

Снимка Getty Images

Ваксина срещу полиомиелит

Афганистан започна ваксинационна кампания срещу полиомиелит, която трябва да предпази от заболяването над 6,2 млн. деца под 5-годишна възраст, предаде ДПА като се позова на изявление на министерството на здравеопазването.

Тридневната кампания, четвъртата от началото на годината, ще обхване 16 от 34-те провинции в страната, съобщи в изявление говорителят на здравното министерство д-р Шарафат Заман.

Властите призоваха религиозните водачи, старейшините, родителите и други влиятелни фигури в обществото да подкрепят кампанията, за да бъдат опазени децата от полиомиелит – болест, която може да доведе до парализа и смърт.

Предишната кампания за ваксиниране през септември беше отложена заради дискусии дали в части от страната да не се премине от ваксиниране по домовете към ваксиниране в пунктове на обществени места.

През декември Световната здравна организация (СЗО) предупреди, че връщането на афганистански мигранти от съседен Пакистан увеличава риска от разпространение на заболяването. Оттогава Афганистан организира няколко кампании за ваксинация.

Тази година в страната са регистрирани 23 случая на полиомиелит, съобщи СЗО, докато министерството на здравеопазването в Кабул твърди, че няма нито един заболял. Общо шест случая са регистрирани миналата година.

Ваксинационните кампании в Афганистан и Пакистан често са изправени пред предизвикателства заради конспиративните теории, че ваксините срещу полиомиелит причиняват безплодие, а хората, които поставят ваксините, са шпиони.

Преди да да си върнат властта през август 2021 г., талибаните забраниха ваксинирането по домовете в районите, които те контролираха. ООН успя да проведе успешни преговори с тях, за да бъде приложена национална програма за ваксиниране след връщането им на власт.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Година след катастрофалния резултат от теста за функционална грамотност PISA