Един на всеки 20 смъртни случая в Канада е чрез евтаназия. Средната възраст на лицата, поискали асистирана смърт, е била около 77 години, а най-често срещаното заболяване сред тях е рак.
Това показват резултатите от публикуван доклад след легализирането на асистираната смърт през 2016 г.. За първи път в него са включени и данни за етническата принадлежност на пожелалите да бъдат евтаназирани. Процентът на евтаназия нараства за пета поредна година, макар и с бавни темпове.
Около 15 300 души са се подложили на асистирана смърт през миналата година, което представлява 4,7% от смъртните случаи в страната. Канадските законодатели се стремят да разширят достъпа до евтаназия, така че до 2027 г. той да обхване и хората с психични заболявания и наркозависимите.
Канада е сред малкото държави, които въведоха закони за асистирана смърт през последното десетилетие. Сред другите са Австралия, Нова Зеландия, Испания и Австрия.
Данните, публикувани в сряда от Health Canada, показват, че през 2023 г. делът на асистираната смърт в Канада се е увеличил с близо 16%. Това число е рязък спад в сравнение със средното увеличение от 31% през предходните години.
Какви са критериите за прилагане на евтаназия в Канада
За да бъдат одобрени за евтаназия, канадците трябва да преминат през две оценки от "независими доставчици на здравни услуги". Желаещият евтаназия трябва да бъде премине през два прегледа от различни практикуващи лекари. Във формуляр те трябва да отбележат, че пациентът им е годен за евтаназия.
За да се получи одобрение, едно лице трябва трябва да има сериозно и нелечимо заболяване, болест или увреждане; да е в напреднало състояние на необратимо намаляване на способностите; да изпитва трайно и непоносимо страдание.
Ако двамата лекари установят наличието на трите критерия се преминава към евтаназия. Преглеждащите лекари обаче трябва да са сертифицирани. Процедурата се извършва от множество държавни и частни болници, включително домове за стари хора. Евтаназията там може да се извършва не само от лекари, но и от медицински сестри.
За да предотврати потенциалния "самоубийствен туризъм", Канада е направила евтаназията възможна само за свои граждани. Сред евтанизираните има известни канадци, като академик, телевизионни и радио водещи и режисьори. Процедурата се извършва с инжекции в четири стъпки, като при първите се инжектират обезболяващи и приспивателни вещества.
Реакции
Експерти по правата на човека на ООН твърдят, че законът за евтаназията в Канада нарушава Всеобщата декларация за правата на човека на агенцията. По думите им има дискриминационно въздействие "върху хората с увреждания и е в противоречие със задълженията на Канада да спазва международните стандарти за правата на човека".
Тим Стейнтън, директор на Канадския институт за приобщаване и гражданство към Университета на Британска Колумбия, описва канадския закон като "вероятно най-голямата екзистенциална заплаха за хората с увреждания след програмата на нацистите в Германия през 30-те години на миналия век".
Либералните правила за евтаназията в Канада са осъдени и от папа Франциск.
"Трябва да се научим как да се вслушваме в болката на бедните и най-маргинализираните. Вместо обич, пациентите получават смърт", заявява духовния водач по време на неотдавнашното си пътуване до Канада.
Всъщност само 28% от канадците подкрепят допълнителната либерализация на правилата за евтаназия, макар мнозинството от тях да се застъпват за запазването на процедурата в сегашната ѝ рамка. През 2021 година евтаназията е седмата водеща причина за смърт в Канада. Прогнозите, че през 2024 г. ще влезе в Топ 5 се оправдаха година по-рано.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Интригата на Борисов не сработи. ДБ опровергаха думите му, че преговарят с ГЕРБ
Новият шеф на Исторически парк е басистът на Остава. Акционер е, от години познава Ивелин Михайлов
Интригата на Борисов не сработи. ДБ опровергаха думите му, че преговарят с ГЕРБ
Борисов: Асен Василев е човекът, който не иска правителство. ДБ мислят по друг начин