Лупусът е автоимунно заболяване, известно като „великият имитатор“ тъй като проявите му наподобяват много други болести. Проучвания, които оценяват средното забавяне между проявата на първи симптоми на лупус и поставянето на диагноза, показват, че диагностицирането може да отнеме до 5 -6 години.
На 10 май се отбелязва Световният ден за борба с лупуса. По този повод Организацията на пациентите с ревматологични заболявания в България (ОПРЗБ) и АстраЗенека България обединяват усилия в повишаването на осведомеността за болестта.
Системен лупус еритематодес (СЛЕ) е хронично, комплексно автоимунно заболяване, което може да доведе до дългосрочна органа увреда и дори смърт. Най-малко пет милиона души по света са диагностицирани с някоя от формите на заболяването и поне 90% от тях са жени. Според статистиката, има големи географски различия в разпространението на СЛЕ. Най-много, до 320 000 души, са пациентите в САЩ и до приблизително 250 000 души в Европа. Повечето хора развиват заболяването на възраст между 15 и 44 години.
Лупусът може да има редица симптоми, включително обриви, подуване на ставите, умора, болка, треска и други. Те се проявяват вследствие на атака на имунната система на пациента срещу здрави тъкани и органи, сред които кожа (кожен лупус), стави, бъбреци (лупусен нефрит), мозък и нервна система (невролупус), белите дробове и сърцето.
Заболяването има и сериозна социална тежест за пациентите. Над две трети от хората с лупус страдат от емоционални разстройства, включително тревожност (>70%), разстройства на настроението (61%) и депресия (50%).
Стресът при тях е свързан с пристъпи на заболяването. В допълнение към клиничните проблеми, лупусът може да има сериозно неблагоприятно въздействие върху ежедневния живот - често пречи на пациентите да работят, учат или посещават учебни заведения или да участват в социални дейности.
Между 50 и 90% от пациентите с лупус страдат от хронична умора, която влошава качество им на живот и повече от 90% страдат от болки в ставите, които са една от най-честите причини за търсене на лекарска помощ. Болестта поставя и значителна финансова тежест върху пациентите, техните семейства и здравната система.
Според Боряна Ботева, председател на Организацията на пациентите с ревматологични заболявания в България повишаването на осведомеността относно лупус е от значение за оказване на емоционална подкрепа и толерантност към засегнатите от заболяването, и за по-ранно диагностициране.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)