Хората все повече се излагат на слънце, затова и случаите на рак на кожата растат. За десетилетие случаите на меланом се увеличават с близо 50%. Това съобщи доц. Гриша Матеев, председател на Българското дерматологично дружество.
До 2025 г. се счита, че случаите ще нараснат с 18%, а смъртността - с над 20%. До 2040 г. близо 500 000 души ще бъдат диагностицирани с меланом.
По думите на доц. Матеев по-често меланомите засягат мъжете, защото повече се излагат на слънце. Той посочи, че мерките за борба с проблема трябва да са насочени към повишаване на обществената осведоменост, намаляване на умишленото излагане на слънце и провеждането на редовни прегледи.
Българското дерматологично дружество стартира редовната си кампания “Евромеланома”, която цели превенция на кожния рак и на 14 май 2024 г. Гражданите ще могат да се възползват от безплатни прегледи от специалист дерматолог.
Според данни на специалистите до 10% от пациентите, които вече са получили меланом имат възможност да развият втори. До 50% пък са в риск да развият друг немеланомен тумор, тоест рак. Много малък е процентът на пациенти, които се подлагат на прегледи, след като веднъж са получили меланом.
Всеки трети от пациентите, които вече са диагностицирани с меланом, не посещават повторно лекар, каза д-р Валерия Матеева, дерматолог в Александровска болница. Друг усложняващ момент в хода на болестта е това, че пациентите, страдащи от меланом, продължават да се излагат на слънце без необходимата фотозащита.
По думите ѝ само 18% от всички хора се защитават пълноценно от слънцето. "Пациентите, засегнати от меланом, имат нужда от психологическа подкрепа, трябва да ги подготвим да се научат да живеят с диагнозата си, както и да промотираме вторичните прегледи и вторичната помощ след диагнозата", каза още тя. По думите ѝ 10-годишни проучвания показват, че много голям процент от пациентите с рак на кожата страдат от депресия и тревожност преди, по време и след лечението.
"Тенденцията за увеличаване на заболеваемостта от рак на кожата е все по-ясно изразена заради по-добрия скрининг, извършван от лекарите и заради застаряването на населението", каза доц. Жана Казанджиева, дерматолог в Александровска болница.
Почивките в слънчеви държави, без кожата да е подготвена и последвало изгаряне, също са предпоставки за развитие на рак на кожата, посочи тя. Доц. Казанджиева препоръча нанасянето на фотозащитен крем да се извършва плавно, а не с натъркване по кожата, най-малко 15 минути преди излагане на слънце. По думите ѝ фотозащитният крем трябва да е водоустойчив и да се нанася през два часа.
Има фамилност при поява на меланом, каза проф. Здравка Демерджиева, началник на Клиниката по дерматология и венерология в болница "Токуда". Лекарят призова активно да се проследяват пациентите, имащи роднини с меланом, за да се извърши навременно лечение.
Целта на "Евромеланома" е да стимулира повече пациенти да използват слънцезащита и да провеждат редовни прегледи при специалисти. Повече информация може да се открие в сайта на кампанията. Списъкът с лекари, които ще преглеждат безплатно в рамките на кампанията може да бъде видян тук.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)