Важността на минерала магнезий за доброто здраве на нашия организъм е често подценявана. За това свидетелства и фактът, че по-голяма част от хората страдат от недостиг на магнезий, без дори да са наясно с това.
Магнезият има съществена роля в голяма част от функциите на нашето тяло. Той е ключов “помощник” за оптималната функционалност на имунната ни система, нервите и мускулите, а освен това поддържа нашите сърца и кости силни. Известно е, че минералът има роля в повече от 300 биохимични реакции в тялото ни.
Кои са хората в риск от ниски нива на магнезий?
Причините могат да бъдат много - от злоупотреба с алкохол до дефицит на витамин D. Силна роля тук играят хроничните заболявания или състояния като диария и малабсорбция. Застрашени са хората, страдащи от заболявания като болестта на Крон или целиакия. Ако страдате от диабет тип 2, също попадате в рисковата група. Причина за това е фактът, че инсулиновата резистентност може да увеличи честотата на уриниране, а с това - и уринарната екскреция на минерала. Възрастните хора също са застрашени, тъй като е по-вероятно да са развили хронично заболяване или да приемат медикаменти, влияещи на нивата на магнезий в организма. Роля в това отношение също така играят лошата диета, стомашно-чревните проблеми, свързани с панкреатит, бъбречната дисфункция и други.
Симптомите при недостиг на магнезий
Най-ранните знаци при дефицит на магнезий включват гадене, цялостна умора и загуба на апетит. При по-напреднали случаи, липсата на достатъчно магнезий може да доведе до сърдечни проблеми, включително нередовен сърдечен ритъм, мускулни крампи и спазми, чувство на слабост и проблемен сън. Има случаи дори на припадъци и треперене. Установено е, че дефицитът на магнезий в по-напреднала фаза може да доведе още до загуба на памет и тревожност, предполагащи развитието на сериозни депресивни състояния.
Друго често срещано състояние е т.нар. Синдром на неспокойните крака. Сигурно ви се е случвало поне веднъж - нощем получавате непреодолимо желание да се раздвижите, което от своя страна ви пречи сериозно да заспите.
Важно е да отбележим, че недостигът на магнезий в организма се свързва и с опасно състояние като високото кръвно налягане. За това спомага липсата на калций, която е пряко свързана и с недостига на магнезий. Дефицитът на калций може да бъде предпоставка за развитие на състояния като хипертония, а може и допълнително да усложни вече възникнало такова.
Остеопорозата е друго сериозно заболяване, пряко свързано с така важния за тялото минерал, за който говорим тук. В нашите тела се съдържа около 25 грама магнезий, като половината от това количество е разположено в костите. Според изследване, публикувано в Biology Trace Element, редовният прием на магнезий безспорно подобрява състоянието на костите и ставите. При това - за период от едва 30 дни. Самите автори на изследването са на мнение, че минералът би могъл да играе и известна превантивна роля за възникване на остеопороза.
Това са само част от причините, поради които е желателно да следите приема на магнезий в организма си. Консултирайте се с вашия лекар и преценете дали бихте имали нужда да приемате минерала и под формата на добавка.
Партньорска публикация
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
12038
1
28.08 2018 в 10:00
Последни коментари
''Най-доброто предстои!''. Пеевски сменя устава на ДПС в НДК (видео, снимки)
Депутатите ще разгледат Бюджет 2025 на 7 януари
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
Коледна проповед: Папа Франциск забрани на служителите на Ватикана да клюкарстват