Близо 90% от българките считат профилактичните прегледи за полезни, но едва 46% ги правят

OFFNews 14 октомври 2024 в 14:20 1318 0

кампания

Снимка Novartis България

Информационна кампания "Времето е живот"

Проучването сред българските жени показва, че 85% смятат, че профилактичните прегледи за рак на гърдата веднъж годишно са необходимост, но едва 46% са се възползвали от тях. Посочените причини за несъответствието са страх и липса на информация.

Изследването е осъществено в рамките на информационната кампания срещу рака на гърдата "Времето е живот". Проучването на нагласите е проведено през октомври от социологическата агенция Blue Point по поръчка на Novartis България. Анкетираните са жени на възраст между 25 и 55 години.

Резултатите показват, че под 10% от запитаните заявяват, че са изцяло запознати с конкретни кампании срещу рака на гърдата и ги следят ежегодно, а едва 13,5% имат задълбочени знания по темата за превенция на рака на гърдата. 

Данните сочат още, че 52,5% от жените в България избягват чести профилактични прегледи поради безпокойство от евентуална диагноза, докато 44,8% казват, че пропускат регулярните прегледи, защото нямат достатъчно информация по темата.

На фона на тези данни почти 30% от интервюираните жени посочват, че имат поставена диагноза с някои от изследваните образувания, като най-често срещаното е наличието на киста на гърдата, следвани от фиброкистозни промени в гърдите и фиброаденом.

33,3% от участничките в проучването редовно правят самопреглед на гърдите си, докато 13% никога не са го правили. Друг често срещан начин на диагностициране и профилактика е посещението на лекар-специалист за преглед при 25% от българките, а 22,8% не са го правили нито веднъж в живота си.

Регулярното провеждане на ехомамография и мамография са по-слабо популярни сред жените в страната, а логично с най-малка честота респондентите посочват извършването на ядрено-магнитен резонанс, който е много по-специфичен и изисква повече ресурси.

Данните показват още, че българките посещават за първи път специалист във възрастта 25-35 години. Това най-често се случва по тяхна инициатива или по препоръка на личния им лекар, без да имат конкретни оплаквания. От друга страна, 15% от анкетираните посочват, че са посетили за първи път специалист едва след като са имали вече конкретни оплаквания.

Социологическото проучване показва, че информационните кампании са мотивиращ фактор за по-чести прегледи при цели 43% от жените в България. Други силно мотивиращи фактори са безплатните профилактични прегледи, регулярното насочване от личния лекар и прегледите, които са платени от работодателите. Близо ⅔ от анкетираните посещават личния си лекар поне веднъж на половин година или по-често. 

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Къде са входовете към Подземния свят