Безплатна ехомамография за рак на гърдата ще се провежда всеки вторник и сряда от 14:00 до 16:00 часа в Клиниката по образна диагностика на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“. Кампанията ще продължи 3 месеца – февруари, март, април 2024 година, съобщиха от лечебното заведение.
Необходимо е предварително записване на тел. 02/9432481, 02/9432490 (всеки делничен ден от 08:00 до 16:00 часа).
Ехомамографията ще се осъществява с нов ехографски апарат от премиум класа на японския производител на медицинска апаратура Canon Medical Systems, който отскоро е въведен в експлоатация в Клиниката по образна диагностика на болницата.
Новият апарат разполага с по-обширен набор от софтуерни приложения и с повече трансдюсери, което разширява спектъра на диагностичните му възможности. Уредът е снабден с пълната гама от трансдюсери за конвенционална диагностика и софтуерни пакети, с възможност за прецизна диагностика на обширен спектър от заболяванията на коремните органи, малкия таз, шията, меките тъкани, вкл. опорно-двигателния апарат.
В УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ функционира един от големите центрове за комплексно лечение на рак на гърдата в България. Той обединява специалисти от клиниките по хирургия, образна диагностика, онкология и лъчелечение и Отделението по обща и клинична патология.
За рака на гърдата
В България всяка година около 4000 жени чуват страшната диагноза. Според Национален раков регистър от 2017 г. ракът на гърдата е на първо място по честота при жените и представлява 26,8 % от всички онкологични заболявания при тях. За съжаление у нас в 68% от случаите заболяването се диагностицира късно - в стадий II и III и едва 12% в стадий 0-I, когато прогнозата е най-добра.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Коледна проповед: Папа Франциск забрани на служителите на Ватикана да клюкарстват
Терористът на коледния базар в Германия бил противник на исляма
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста