Безплатни прегледи за подагра в УМБАЛ 'Св. Иван Рилски'

OFFNews 29 ноември 2019 в 11:55 1727 0

Снимка УМБАЛ "Св. Иван Рилски"

Безплатни прегледи за пациенти с хиперурикемия и подагра ще се провеждат от 2 до 6 декември между 14:00 и 16:00 в Клиниката по нефрология на УМБАЛ „Св. Иван Рилски“.

Инициативата е част от кампанията за популяризиране на най-честите рискови фактори, водещи до увреждане на бъбреците. Този път тя ще е под мотото „Подагра&Бъбреци. Направи връзка!“, съобщават от лечебното заведение.

Необходимо е предварително записване на тел. 02/952 38 33.

Инициативата е част от кампанията за популяризиране на най-честите рискови фактори, водещи до увреждане на бъбреците. Този път тя ще е под мотото „Подагра&Бъбреци. Направи връзка!“.

Подаграта е метаболитно (обменно) заболяване, при което в ставите и околоставните структури се натрупват кристали на пикочната киселина. Те отключват възпалителен отговор, чиято най-честа изява е подагрозната криза.

По данни от международни проучвания през последните години заболеваемостта се е увеличила двойно. Въпреки че в миналото се е смятала за „болест на кралете“, днес от нея боледуват хора от всякакви социални прослойки. Тя засяга основно мъже, над 30 години, като съотношението с нежния пол е 9:1.

Известно е, че увеличеното ниво на пикочна киселина, което причинява подаграта, е сред основните фактори за бъбречни усложнения, тъй като има пряка връзка с метаболитния синдром и артериалната хипертония. Почти половината пациенти с високо кръвно налягане имат и висока пикочна киселина. Подаграта се преплита като сериозен сърдечносъдов фактор и с диабета.

За последните 70 години нивото на пикочната киселина в популацията се е увеличило двойно. С 2000 процента е нараснал пък приемът на фруктоза (изходен продукт за синтез на пикочна киселина) само за 30 години. Всичко това е причина нефролози и ревматолози все по-често да поставят диагнозата „подагра“.

Няма точни данни колко са засегнатите от заболяването у нас, но се смята, че те са около 1-2 % от населението. Увеличената пикочна киселина може с години да се развива безсимптомно (хиперурикемия) докато в един момент, под въздействието на определени фактори, подаграта не се отключи под формата на подагрозен пристъп. Най-често той засяга големия пръст на стъпалото. Оттам идва и името "подагра", което на гръцки означава „крак в капан“.

Болката е толкова силна, че пациентите споделят, че не могат да търпят дори чаршаф върху крака си, не могат да стъпват, усеща се пулсиране, кожата е зачервена, лъскава. Обикновено трае 2-3 дни. „Много е важно лечението да започне веднага. Тогава и усложненията са много по-малко“, обяснява доц. Кундурджиев, който наскоро беше модератор на научна дискусия, посветена на „болестта на кралете“.

Сред рисковите фактори, които могат да предизвикат подагрозен пристъп, са:

- прием на диуретици, както и различни болкоуспокояващи;
- прием на алкохол и най-вече бира;
- стрес.

Лечението зависи от етапа, в който е диагностицирана болестта. Обикновено за повлияването на хиперурикемия е достатъчно да се изготви подходящ хранителен режим от специалист (силно ограничен прием на алкохол, без тлъсти меса и вътрешности), както и увеличена физическа активност.

Консервативно лечение е възможно и при наличие на подагра като в по-острите й форми то трябва да бъде придружено и с медикаментозна терапия.

„Добре е да се знае, че над 50% от подагрозните кризи се предизвикват от диуретици, които се използват много често при артериална хипертония, при сърдечна недостатъчност. Много е важно при пациентите в напреднала възраст, които имат повече заболявания, терапията задължително да се назначава от квалифициран лекар“, подчертава известният нефролог и напомня резултатите от мащабно проучване, според което: 91% от поставените по интернет диагнози са грешни.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Заедно с Азов на фронта в Донбас. Нашият кореспондент Горица Радева разказва войната от първо лице