Лекари от Клиниката по хематология и онкология в УМБАЛ "Св. Иван Рилски" ще преглеждат безплатно за „второ мнение“ пациенти с вече диагностицирани онкологични и хематологични заболявания.
Така лечебното заведение се присъединява към световната инициатива за отбелязване на Деня на онкологичните заболявания (4 февруари).
Тази година тя ще премине под мотото I am and I will (Аз съм и ще бъда).
Безплатните консултации ще се провеждат на 3, 4 и 5 февруари, при следния график:
3.02.2020 (понеделник)
10:00 – 13:00 – Безплатна консултация с д-р Хрисчев (хематолог)
13:00 – 16:00 – Безплатна консултация с Д-р Виолетка Маринова (онколог)
4.02.2020 (вторник)
10:00 – 13:00 – безплатна консултация с д-р Рая Петрова (хематолог)
13:00 – 16:00 – безплатна консултация с д-р Божил Робев (онколог)
5.02.2020 (сряда)
10:00 – 13:00 – безплатна консултация с Мая Цакова (онколог)
13:00 – 16:00 – безплатна консултация с д-р Александър Йорданов (хематолог)
Прегледите ще се провеждат в кабинет N 17, ет. 1. Не е необходимо предварително записване. Приемът на пациентите ще става по реда на пристигането. Те трябва да носят със себе си цялата документация за заболяването си до момента.
Статистиката
През последните години броят на онкологичните заболявания се е утроил, сочи световната статистика. Най-разпространен е ракът на белия дроб, който представлява 11,6% от всички случаи на онкозаболявания. На първо място е и като причина за смъртта на такива болни – 18%.
Следващите най-смъртоносни са ракът на дебелото черво 9,2%, ракът на стомаха 8,2%, ракът на черния дроб 8%, следван от рака на млечната жлеза 6,6%.
Лидерска позиция сред хематологичните заболявания заемат анемиите (35%), следвани от лимфомите и хроничните левкемии.
„В нашата клиника отчитаме значително покачване честотата на заболелите от множествен миелом, Неходжкинов лимфом и Болест на Ходжкин“, обяснява хематологът д-р Александър Йорданов.
Онкохематологичните заболявания
За разлика от онкологичните заболявания, за които се знае много, хематологичните са по-малко известни. Те могат да засегнат всички компоненти на кръвта – еритроцити, левкоцити и тромбоцити, също така и костния мозък, който ги произвежда.
Лимфните органи като далак, сливици и лимфни възли са обект на тези заболявания. Могат да бъдат разграничени грубо в категориите – доброкачествени и злокачествени. Сред често срещаните хематологични заболявания са анемиите, нарушенията на кръвосъсирването и злокачествените левкемии и лимфоми. Те се нареждат на 5-то място по честота сред българското население, след рака на белия дроб, простата, млечна жлеза и дебело черво. Навременното им лечение води до по-добра прогноза.
Много често онкохематологичните заболявания се развиват бавно и незабележимо, без изразена ясна симптоматика, като това може да забави диагнозата дори с година. Оплаквания от честа поява на синини по тялото, обилно кървене при незначителни травми, нощни изпотявания, фебрилитети, дори грипоподобна симптоматика, тъпа болка в ляво подребрие, могат да бъдат алармиращи сигнали за началото на хематологичнен процес.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Mumko
Условни присъди за двама души след изборния скандал ''Чичо Цено, кой номер''
yoghurt
Радев за Пеевски: Тази наглост на стероиди няма да се осъзнае или да изчезне от само себе си
yoghurt
Влизането в Шенген е близо, австрийското вето за България и Румъния пада през декември
Човека
Кючюк реагира на изключването му от ДПС: Пеевски e като едноличен търговец и диктатор