Заплащането на кислородните апарати за домашна употреба, което трябваше да стартира от 1 юни, се бави. За това съобщиха по БНР от пациентската организация "Българско общество на пациентите с пулмонална хипертония".
Апаратите са предназначени за пациентите с хронична дихателна недостатъчност.
От НЗОК съобщиха, че кислородолечението в домашни условия все още не се заплаща, защото Експертният съвет по белодробни болести не е представил критериите, по които ще се отпускат кислородните концентратори на болните.
По думите на председателя на пациентската организация Наталия Маева и в момента продължава процедурата по разписване на правилата от Специализираната експертна комисия.
Всички пациенти, страдащи от редки заболявания на дихателната система, в един момент от живота си стигат до използването на кислородни концентратори по медицинско предписание, уточни тя и допълни, че в развитите страни в такива случаи се предоставят два апарата: стационарен - за домашна употреба и портативен, с който човек може да продължи да бъде активен.
Според доц. Диана Петкова, член на Националния експертен борд по белодробни болести е въпрос на време процедурата да бъде финализирана. Тя изрази надежда, че това ще стане в рамките на тази календарна година. За тези пациенти трябва да има изработени стратегия и алгоритъм не само за предписване на кислородолечението, но и за проследяването и контрола им.
До този момент българските пациенти сами си закупуват апаратите. Цените на стационарните апарати са между 1 800 и 2 500 лева, на преносимите - между 5 и 7 хиляди лева.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
''Най-доброто предстои!''. Пеевски сменя устава на ДПС в НДК (видео, снимки)
Депутатите ще разгледат Бюджет 2025 на 7 януари
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург