България ще се включи с помощ за сполетяната от трагедия Румъния.
След като снощи два огромни взрива на газстанция отнеха живота на двама души и раниха близо 60, още от 1 часа през нощта здравните власти в страната ни са започнали организация и подготовка за приемането на обгорели в български болници.
Моментът на втория взрив. Снимка: БГНЕС
В 14:20 ч здравният министър Христо Хинков и заместникът му Бойко Пенков дадоха брифинг за медиите, на който съобщиха как ще помогне България.
Христо Хинков. Снимка: БГНЕС/Антон Станков
Изразяваме готовност да окажем помощ на 17 човека, като 7 от тях могат да бъдат хоспитализирани във Военна болница - Варна, 6 - в "Пирогов" и по двама в "Свети Георги" - Пловдив и "Медика" - Русе" - каза министър Хинков.
Няма пострадали български граждани.
Първоначалната румънска заявка била да приемем 8 пострадали, но впоследствие молбата била променена.
„Всички са в тежко състояние, с над 50% изгаряния. Могат да бъдат транспортирани едва след като румънските медици ги стабилизират и преценят, че е безопасно за тяхното здраве – поясни министърът. - Подсигурили сме цялата логистика и сме готови да ги приемем. От румънска страна ще дойдат тук с хеликоптери. Ще кацнат на летищата в София, Варна и Русе. От летищата ще бъдат хоспитализирани с транспорт на Спешна медицинска помощ.“
Бойко Пенков Снимка: БГНЕС/Антон Станков
„Страшно бедствие - започна зам.-министър Пенков. - Болките са неописуеми. Много е висока смъртността от 50% (изгаряния) нагоре. При 70% и нагоре е сигурна, рядко се постига спасяване на живот. Всичко зависи от човека, от много, много фактори. Положението е много тежко. ... Това е ужасно нещо, страданието е страхотно.“
„Има вълна на съпричастност в Европа. Германия ще осигури три легла, други страни по две, по едно - допълни Пенков. - Ние, като приятелски гранични народи, направихме максималното, за да можем да облекчим и тяхната система и да поемем повече хора.“
Между здравните ни власти и МВР има пълно взаимодействие. Вътрешният министър Стоянов се е ангажирал с осигуряването на полицейски ескорт, за да може линейките да се придвижат по-бързо от летищата до болниците. Има очакване в Ръководство „Въздушно движение“ и летищните оператори за посрещане на пострадалите.
Чакаме само сигнала кога ще бъдат стабилизирани до степен, в която могат да понесат пътуването във въздуха, посочи зам.-министър Пенков и обясни, че при такива изгаряния трябва да се лети на много малка височина заради получените рани.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Ловец простреля 22-годишен младеж край Самоков
ГЕРБ и ''Демократична България'' продължават преговорите и утре
БАБХ: Резултатите от лабораторията в Монпелие са категорични - има чума във Велинград
Защо сега се иска имунитетът на Бориславова: Едва сега излязла експертиза в прокуратурата