Системните автоимунни заболявания могат да доведат до тежко увреждане на очите и то при млади хора, казват офталмолозите от Специализираната очна болница „Пентаграм“.
Общо 22 пациенти се възползваха от безплатните очни прегледи в лечебното заведение. Повод за тях беше Седмицата на ревматичните заболявания, организирана от Организацията на пациентите с ревматологични заболявания, която тази година се проведе между 6 и 12 юни 2022.
Артритните заболявания са най-голямата група хронични заболявания в световен мащаб. Само в Европа от различни видове ревматични заболявания страдат над 120 млн. души, а в България пациентите са повече от 100 хил. души.
Сред най-често срещаните ревматични заболявания са ревматоидният артрит (РА) (около 30 000 човека в България), болестта на Бехтерев, псориатичният артрит, подаграта, различните видове артрози и т.н. В групата на ревматичните заболявания попадат и по-редки състояния, сред които системните заболявания на съединителната тъкан (системен лупус еритематозус, прогресивна системна склеродермия, васкулити, синдром на Сьогрен и др.), както и различни заболявания на костната система (остеопении, остеонекрози, остеити и т.н.).
„Въпреки че обикновено атакуват други органи в човешкото тяло, ревматичните заболявания, или продължителната употреба на медикаменти, свързани с лечението им (най-вече кортикостероиди), водят до увреждане и на зрението“, обяснява управителят на СОБАЛ „Пентаграм“ д-р Веселин Даскалов.
От пациентите, които се възползваха от възможността да си прегледат очите, най-много бяха тези с лупус (9 човека), следвани от ревматоиден артрит (7), болест на Бехтерев (4) и псориатичен артрит (2). При трима от явилите се бяха открити сериозни очни заболявания, които изискват незабавно лечение.
Пациент с болест на Бехтерев беше диагностициран и с остър иридоциклит. Заболяването е опасно, защото ако не се лекува може да доведе до трайна слепота. Често засяга хора в активна възраст, между 20 и 40 години, а в много от случаите причината е именно системно автоимунно заболяване, което води до тежко увреждане на очите при тези, все още млади хора. Ситуацията се усложнява от това, че симптомите обикновено са нетипични: болка в очите, от чувствителност към светлина, които в началото могат да останат незабелязани.
Нуклеокортикална катаракта (такава, при която преобладават ядрени мътнини) е открита при един пациент. Това е най-често срещаният тип на катаракта, или както още е популярна - перде. При нея с течение на времето, лещата става по-голяма, а цветът по-жълт или дори кафяв, особено в централната част - ядрото. Този процес води до намалено зрение, поява на отблясъци, увеличава риска от повишено вътреочно налягане.
Тук подвеждащото е, че много пациенти с нуклеарна катаракта махат очилата за близо или казват, че „проглеждат“. Истината е, че увеличената предно-задна ос на лещата я прави по-силно пречупваща и дава лъжливо чувство за по-добро зрение.
Сред пациентите е имало и с вид катаракта, която обикновено се наблюдава при хора на кортикостероиди, с диабет, и такива с история на очно възпаление или травма.
„Тук е моментът да поясня, че катарактата (пердето) се лекува единствено и само по оперативен път. Пациентите не бива да се заблуждават, че някакви капки, очила или хапчета могат да излекуват състоянието им. За щастие тази операция вече е съвсем рутинна, а възстановяването е толкова бързо, че човек може да си тръгне още в същия ден“, категоричен е д-р Даскалов.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)