Григор Димитров се класира за 1/8-финалите на Australian Open след победа над Рубльов

OFFNews 19 януари 2018 в 09:11 7899 1

Григор Димитров се класира за осминафиналите на Откритото първенство на Австралия след победа над Андрей Рубльов в третия кръг.

Двубоят между третия в света българин и 20-годишният талантлив и напорист руснак (№32 в света) се разви в четири сета, пълни с оспорвани геймове и множество грешки, вероятно провокирани от трудно поносимата жега в Мелбърн и вятъра. Само двойните грешки бяха 28, 15 от които - на Димитров. Температурата на въздуха надхвърли 30 градуса, а на настилката беше към 60.

Мачът продължи три часа и 4 минути на централния корт "Род Лейвър арина" и завърши с резултат 6:3, 4:6, 6:4, 6:4.

Следващият съперник на 26-годишния българин ще е Жо-Вилфрид Цонга или Ник Кириос, които играят във вечерната сесия днес.

Първият сет започна с пробив на Рубльов още в първия гейм, в който Димитров сервираше, след което руснакът затвърди за 0:2. Българинът взе следващото си подаване, след което върна пробива и изравни геймовете - 2:2. Оттук до края на сета шансове за Рубльов нямаше. Всеки вземаше гейма, в който сервираше, до 4:3, след което Григор проби отново за 5:3 и сложи точка на сета, вземайки и своето подаване още при първата възможност - 6:3, след 36 минути.

Първият пробив във втория сет дойде при 1:1 и бе за Григор, който поведе с 2:1, след което взе подаването си на нула - 3:1. Последва размяна на сервис геймове. Много оспорван се оказа осмият гейм (при резултат 4:3 за Григор). След пет равенства 40:40 Рубльов успя да пробие и изравни - 4:4. Рубльов спечели две точки от девети гейм без игра - българинът започна с две двойни грешки, вероятно под влияние на случилото се в предишния гейм, но успя да се върне бързо и да поведе с 40:30. Въпреки това руснакът взе гейма, а след това и сета - 4:6.

Първият пробив в третия сет също бе за Рубльов и той поведе с 2:4. Веднага обаче загуби преднината си, защото Димитров върна пробива - 3:4. Изненадващо се разви следващият му сервис гейм. Българинът водеше с 40:0, когато направи две двойни грешки (осмата и деветата му до този момент), след което Рубльов взе още точка и се наложи Григор да спасява подаването си при 40:40. Съумя да го направи и в следващия гейм руснакът върна "жеста" - две двойни грешки се оказаха достатъчни, за да може Григор да пробие - 5:4. Следващият гейм отново се завърза заради грешки при сервиса. И все пак Григор успя да го приключи в своя полза - 6:4.

Двойни грешки, дълги геймове и... скъсана връзка на обувка предложи началото на четвъртия сет. При 1:1 играта бе прекъсната, защото Рубльов скъса връзката на едната си обувка и седна на стола, за да наниже новата. Играта бе подновена след няколко минути, а резултатът вървеше гейм за гейм до 7-ия, когато Григор проби и поведе с 4:3. След общо три часа и 4 минути българинът вдигна победоносно ръце. Григор Димитров се класира за 1:8-финалите на Откритото първенство на Австралия.

Какво сподели българинът след мача - вижте тук.