Единодушно Пленумът на Висшия съдебен съвет спря процедурата за избор на главен прокурор до приключване на производството на Конституционния съд, сезиран от Иван Гешев.
Точката бе изместена като първа в дневния ред на Пленума на Висшия съдебен съвет.
Миналата седмица депутати от ГЕРБ-СДС, "Продължаваме промяната-Демократична България" и ДПС призоваха съвета да спре процедурата в проект на декларация, която вчера бе подкрепена от парламентарната правна комисия.
Процедурата за избор на главен прокурор на мястото на отстранения Иван Гешев бе започната на 22 юни и още тогава мненията дали трябва да бъде стартирана бяха полюсни. Според правосъдния министър Атанас Славов и част от кадровиците тя не бива да започва, защото се очакват промени в Конституцията и защото ВСС е с изтекъл мандат. Освен това се очаква Конституционният съд, сезиран от Гешев, да се произнесе за последните поправки в НПК, с които мнозинството за избор и освобождаване на обвинител №1 бе намалено от 17 на 13 гласа.
Всички, които взеха отношение по казуса днес, яха на мнение, че процедурата трябва да бъде стопирана.
Цветинка Пашкунова от съдийската колегия обясни, че е в интерес на обществото да бъде спряна процедурата. Тя напомни, че в момента се обсъждат конституционни промени, свързани със структурата на ВСС и с правомощията на главния прокурор.
"Измененията, които се готвят и са свързани с компетентния орган да проведе процедурата, както и с правомощията на главния прокурор, са от съществено значение за предстоящия избор и ние не можем да не се съобразим", подчерта Пашкунова.
В същия дух се изказа и председателят на Върховния административен съд Георги Чолаков, който обясни, че "искането на Иван Гешев е допуснато за разглеждане и има основания за спиране на тази процедура".
"Ние трябва да спрем процедурата само до произнасяне на Конституционния съд. За всичко останало, законодателни промени и предвиждани поправки в Конституцията, ние нямаме правно основание да се произнесем", заяви той.
Огнян Дамянов пък напомни думи на Любен Дилов-син, че животът му е минал с Лили Иванова и съдебната реформа.
"Ние сме набори и моят живот е също така. Никога не съм имал съмнение, че тази процедура следва да бъде спряна. Но от откриването на процедурата до днес имаме известно предозиране в обществото като се започне от министър-председателя, който я обяви за неадекватна, и се стига до днешната декларация на парламента, което както и да въртим и сучем, е форма на натиск над членовете на ВСС. Не знаех, че една процедура може да бъде адекватна или не", коментира Дамянов.
Според Атанаска Дишева при заявките за промени в Конституцията общественият интерес налага ВСС да се съобрази и с тези обстоятелства и отново постави въпроса за легитимността на този състав на ВСС.
"ВСС не се ползва с необходимото обществено доверие, колкото и да ми е неприятно да го кажа, защото аз също съм част от този съвет", коментира Дишева.
По думите й има основание да се спре процедурата до произнасянето на Конституционния съд по искането на Иван Гешев, а след това биха могли да бъдат обсъждани и други основания, ако бъдат внесени предложения за промени в основния закон.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Nedejte taka
''Медицински надзор'' проверя кюстендилската болница, отказала прием на дете
CAHDOKAH
ГЕРБ към ПП-ДБ: Не е правилно срещите да са през социалните мрежи и медиите
dolivo
Пулмолог: Слушайте любима музика, като ви нападне вирус, не духайте силно носа при хрема
dolivo
Руснаците се готвят за настъпление в района на Донецк