Върховният касационен съд възобнови делото за престъпление по служба срещу прокурора Константин Сулев, който е съден за това, че повдигнал обвинение на Петьо Петров-Еврото, съобщи "Лекс".
И.ф. главният прокурор поиска възобновяване, тъй като преди това и градският, и апелативният съд прекратиха делото срещу магистрата.
Сулев е един от четиримата наблюдаващи прокурори по делото, започнало след публикуването на снимките на Борислав Сарафов и Петьо Петров-Петьо Еврото в клуба "Осемте джуджета".
Миналата година Сулев бе обвинен, че на 30 май 2023 г. привлякъл като обвиняем Петьо Еврото за принуда, без да има достатъчно доказателства, както и че е постановил да бъде задържан за 72 часа, като целта му била да причини вреда на Петров. Освен това Сулев беше обвинен и за това, че на следващия ден неоснователно разпоредил принудително довеждане и последвало обвинение за близкия до Петров – Кристиян Христов, като целта му в случая била да набави облага на бившия главен прокурор Иван Гешев.
Според прокуратурата Сулев е образувал делото срещу Петьо Еврото след посещение на бившия районен прокурор на София Невена Зартова в кабинета на Гешев, докато той все още беше главен прокурор. След това тя се самосезирала по публикация в медия, в която имало снимка пред ресторант "Осемте джуджета" на Петров с Борислав Сарафов. Установено било още, че делото не е трябвало въобще да бъде наблюдавано от СРП, а от градската прокуратура заради твърдения за замесени магистрати.
Освен това разследването било водено целенасочено в определена посока, свързана със събиране на данни за магистрати, като по него били давани и устни разпореждания, за да се дискредитират определени лица от съдебната система.
В резултат на това срещу Зартова бе образувано дисциплинарно производство, а Константин Сулев бе обвинен в извършването на длъжностно престъпление.
Съдия Аделина Иванова от СГС прекрати делото, като посочи, че описаните в обвинителния акт деяния изобщо не са престъпления. Според нея Сулев е действал като орган на власт, а не като длъжностно лице и затова не може да е субект на престъплението по чл.282 от НК. Съдия Иванова беше пояснила, че само в конкретния случай прокурорът няма как да е субект на длъжностното престъпление по чл. 282, а не изобщо. Тя даде и пример с хипотетичен случай на прокурор, на когото е възложено да участва в комисия по възлагане на малка обществена поръчка и той наруши Закона за обществени поръчки или специалната Наредба за възлагане на малки обществени поръчки и например изнесе информация за офертите на участниците с цел да им набави облага. Определението ѝ след това беше потвърдено от апелативния съд, а според Борислав Сарафов прокуратурата е била лишена от възможността да защити обвинителната си теза, тъй като съдът е прекратил делото, вместо да се произнесе с присъда.
Върховните съдии връщат делото в градския съд, но то ще бъде разпределено на друг състав.
В решението си ВКС припомня, че правомощието на съда да прекрати дело е ограничено само до случаите, когато описаното в обвинителния акт деяние не е престъпление, тоест, когато е несъставомерно. На следващо място върховните съдии посочват, че съдът трябва да стигне до извод за несъставомерност само от описаните в обвинението факти, без да преценява дали те са подкрепени от доказателствата, тъй като това е въпрос, по който може да се произнесе само с присъдата.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Борисов: Другият вариант беше да повторим сглобката, когато Петков и Пеевски бяха заедно
Пеевски публикува част от чатовете си с Кирил Петков
ГЕРБ върна в МВР шефа на биячите на протестиращи
Борисов: Другият вариант беше да повторим сглобката, когато Петков и Пеевски бяха заедно