Върховният административен съд /ВАС/ отмени постановлението на Министерския съвет, с което беше определена минимална работна заплата за 2017 г. в размер на 460 лева. Това се посочва в решение на съда.
Разгледаното дело беше образувано по жалба на четири работодателски организации, които смятат, че е нарушена законовата процедура, защото постановлението е прието от МС без предварителното обсъждане на проекта.
Решението не е окончателно и подлежи на обжалване пред петчленен състав.
В решението на съда се казва, че зам.-премиерът по европейските фондове и икономическата политика (по това време Томислав Дончев - бел. ред.) като председател на Националния съвет за тристранно сътрудничество е изпратил до жалбоподателите писма на 12 януари 2017 г., с които ги уведомява, че свиква заседание на съвета на следващия ден в сградата на кабинета. Част от дневния ред на това заседание е бил проектът за Постановление за определяне на нов размер на минималната работна заплата за страната за 2017 г.
Дончев обаче не е спазил предвидения в закона срок, в който следва да уведоми работодателските организации - а именно 7 работни дни преди заседанието или ако разглежданият въпрос е спешен, срокът е 5-дневен.
"Неспазването на тези изисквания опорочава процедурата по приемане на подзаконовия нормативен акт, като това нарушение е съществено предвид непроведената съгласувателна процедура, която е задължителна по чл. 3 КТ във връзка с Правилника за организацията и дейността на съветите за тристранно сътрудничество", пишат в решението си от ВАС.
Делото беше образувано по жалба на четири представителни на национално равнище работодателски организации - Асоциация на индустриалния капитал в България, Българска стопанска камара, Българска търговско-промишлена палата и Конфедерация на работодателите и индустриалците в България.
В жалбата бяха изложени аргументи за нарушаване на законовата процедура, защото постановлението на кабинета било прието без предварително обсъждане с представителните работодателски организации.
Решението на ВАС е сигнал към новото правителство за необходимостта от спазването на правилата на социалния диалог - при равнопоставеност на страните, участващи в него, коментират в позицията си до медиите от БТПП.
Размерът на минималната работна заплата е един от основните икономически показатели в страната и от особена важност, както за работодателите, така и за работниците. Поради това определянето на този показател от изпълнителната власт при сепаративни договорки само със синдикатите е извън националните и европейски правила за социално сътрудничество и не е в интерес на конструктивното партньорство, допълват от Българската търговско-промишлена палата.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
42249
3
17.05 2017 в 16:03
Значи основния мотив за отмяна е, че "постановлението е прието от МС без предварителното обсъждане на проекта".
Ок, не е спазена процедурата.
Сега да обърнем внимание на ВАС за други две НАПЪЛНО ИДЕНТИЧНИ дела, по които взе АБСОЛЮТНО ПРОТИВОПОЛОЖНО СТАНОВИЩЕ!
1. Повишаване цената на винетките с 45%.
2. Повишаване на цената на билета за градски транспорт в София с 60%.
Обръщам внимание, че и двете цени, освен, че не бяха обсъждани по надлежния ред бяха приети и без никаквва финансова обосновка.
Найс, а?
10571
2
17.05 2017 в 15:52
Последни коментари
Amethyst
Цонев: Момчето порасна, стана лидер и партията го припозна. Доган нека почива
Джендо Джедев
Бедните държави са гневни, че богатите им дават едва 300 млрд. долара за климата
Джендо Джедев
Цончо Ганев на събитие за ''модернизация'' на Китайската комунистическа партия в Пекин
Джендо Джедев
Украйна има одобрението да атакува Русия с френски ракети с далечен обсег
Джендо Джедев
Петков за преговорите: Толкова ли е трудно за ГЕРБ да се откаже от Пеевски?
yoghurt
Дончева: Пеевски беше пробутан на Царя. Той сам се изтегли - щом видя, че няма интерес от НДСВ