Специализираната прокуратура отказа изслушване в парламентарната комисия, разследваща насилието над протестиращи през 2020 г. и използването на специални разузнавателни средства (СРС).
Поканата за него отправи председателят ù адв. Николай Хаджигенов на основание решение на комисията от 11 август. Според него на 18 август трябваше да има изслушване на служители, участвали в използването на СРС спрямо протестиращи. Отправено е и искане на заседанието да бъде осигурено присъствието на прокурора от Специализираната прокуратура, наблюдаващ досъдебното производство по прокурорска преписка 1425/2020 г.
В отговора си до Хаджигенов прокурор Ангел Кънев пише дословно:
"Следва да посочиме, че органите на съдебната власт не могат да участват в никакви форми на парламентарен контрол. Този контрол има съвсем друг предмет и цели, като е насочен предимно към органите на изпълнителната власт. Нито един магистрат, включително и наблюдаващ прокурор по конкретно дело, не е сред задължените лица по чл. 110, ал. 3, чл. 111 и чл. 113 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.
С оглед разделението на властите, от кръга на лицата, които Народното събрание или съответната комисия могат да задължат да се явят и да отговарят на поставени въпроси, са изключени президентът, вицепрезидентът, конституционните съдии и всички магистрати. Съгласно трайната практика на Конституционния съд на Р. България магистратите са от кръга на лицата, спрямо които не може да се осъществи парламентарен контрол. Конституционният съд е постановил, че по отношение на органите на съдебната власт, правомощията на Народното събрание, свързани с наблюдение и анализ на резултатите от държавната политика за противодействие на престъпността, не бива да се приравняват с класическите форми на парламентарен контрол, присъщи за взаимоотношенията между законодателна и изпълнителна власт, тъй като това би довело до намеса, която променя основата, върху която е изграден конституционният модел на държавата. В тази връзка контролът, който може да се осъществи върху неприключило досъдебно производство, е единствено съдебен и/или инстанционен, осъществен от горестояща прокуратура."
"Съгласно Решение на КС № 5 от 17.05.1995 г. с оглед принципа за разделение на властите по смисъла на чл. 8 от Конституцията на Република България от кръга на лицата, по отношение на които НС или съответна парламентарна комисия могат да задължат длъжностно лице да се яви и да отговори на поставени въпроси, следва изрично да отпаднат Президентът, Вицепрезидентът, Конституционните съдии и всички магистрати" - пишат от Специализираната прокуратура в прессъобщение.
Оттам допълват, че "Специализираната прокуратура защитава убеждението, че разделението на властите не означава, че те не могат да си взаимодействат и да функционират съгласувано, както подчертава и Конституционният съд в редица свои решения, но взаимодействието между властите следва да се осъществява в рамките на конституционно установения баланс без недопустима намеса в правомощията на която и да е било от тях".
Спецпрокуратурата твърди още, че "е в обективна невъзможност да осигури участието в заседание на Временната комисия на НС на наблюдаващите прокурори", защото разследването по преписката не е приключило "и събраната информация в хода на същото представлява следствена тайна".
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
2023
1
17.08 2021 в 13:35
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара
Koel
Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара