Българската съдийска асоциация (БСА) се оплака от дискриминационно отношение от страна на Министерството на правосъдието. Поводът са учредените на 16 април номинации за награда "Почтен магистрат". Според асоциацията, чийто председател е Богдана Желявска (бивш зам.-председател на Софийска градски съд (СГС), чието име беше свързано със скандалите в съда и случайното разпределение на делата), нейни членове не са включени в състава на комисията по избора.
Стигаме до извод, че съзнателното игнориране на нашата съдийска съсловна организации (чието съществуване предполагаме Ви е известно), вероятно е свързано с други, неизвестни нам и на обществото обстоятелства, се казва в писмо на БСА до Правосъдното министерство.
В питат каква е причината министерството да проявява "дискриминационното отношение" към БСА, която не е допускана до инициативи на министърката, "включително и при определяне участието на НПО от професионалната квота в Съвета по прилагане на Актуализираната стратегия за продължаване на реформата в съдебната система.
От асоциацията призовават министър Захариева "в името на откритостта, честността и почтеността" да се освободи "от страха" и да заяви каква е причината да игнорира определени неправителствени организации.
Недоволство са провокирали и критериите за избора на "Почтен магистрат", които по-късно са променени от МП. В първоначалния вариант е било отбелязано, че ще бъдат отличени магистратите, които "допринасят за етичност в поведението на колегията, защитават правата на човека и утвърждават върховенството на закона, предотвратяват и ограничават корупцията в системата на съдебната власт, вземат решенията си единствено на основата на закона и вътрешното си убеждение.“
В момента на сайта на МП е посочено, че ще бъдат отличени "съдия, прокурор и следовател, които са уважавани, благородни, достойни, почитаеми, достопочтени, допринасят с конкретни действия за развиване и утвърждаване на конституционните права на гражданите, за етичност в поведението на колегията, защитават правата на човека, утвърждават върховенството на правото, актовете им са обосновани и съобразени с достиженията на правната наука в съответната област."
От БСА посочват, че посочените от министерството критерии би трябвало да важат по принцип за всички магистрати.
Наградата "Почтен магистрат" няма да има финансово изражение и ще бъде връчена за пръв път на 13 юли, когато ще се честват 25 години от обнародването на Конституцията на България на 13 юли 1991 година. До 5 юли Министерството на правосъдието приема номинации за наградата, подадени от български съдии, прокурори, следователи, съдебни служители, адвокати, юристи, студенти по право и журналисти. Номинациите се извършват чрез изтегляне на формуляр, публикуван на сайта на МП.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Ловец простреля 22-годишен младеж край Самоков
ГЕРБ и ''Демократична България'' продължават преговорите и утре
БАБХ: Резултатите от лабораторията в Монпелие са категорични - има чума във Велинград
Защо сега се иска имунитетът на Бориславова: Едва сега излязла експертиза в прокуратурата