Изготвени са част от назначените балистични експертизи по случая "Петрохан", съобщи днес прокуратурата.
Понастоящем са изготвени и предоставени на разследващите органи две от назначените съдебномедицински експертизи на откритите тела при хижа Петрохан, от които е видно:
Смъртта на Пламен С. се дължи на огнестрелно нараняване на главата, причинено от изстрел от огнестрелно оръжие, калибър 9 мм, произведен от упор. Установено е опърляне на вежди, брада, без изгаряния на окосмената част на главата и без термични изгаряния на лицето, което е характерно при лица, предизвикващи пожар или възпламеняване на изтекло гориво.
Смъртта на Дечо В. е причинена от огнестрелно нараняване с 9-милиметрово оръжие от много близко разстояние. Установени са изгаряния на китките и дланите, които вероятно са получени при възпламеняване на запалителна течност, покриваща ръцете. Констатираното огнестрелно нараняване, причинило смъртта, е възможно да бъде причинено и със собствена ръка на пострадалия, показва експертизата.
Очаква се съдебномедицинска експертиза на третия труп, открит в района на хижа Петрохан, който е с частично изгоряла дреха - панталон.
Изготвени са част от назначените балистични експертизи. Според заключенията им по дясната ръка на Дечо В. и по дясната ръка на Пламен С. са налични барутни частици, които по състав съответстват на състава на микрочастици, установени по цевите на трите оръжия, намерени до телата.
Ръцете на Ивайло И. са силно окървавени, поради което е назначена допълнителна експертиза за наличие на барутни частици и по дрехите.
Две от гилзите, намерени на местопроизшествието, са изстреляни от открития до телата пистолет „Glock”.
Предстои назначаване на графологична експертиза на иззети от хижата веществени доказателства, включително на писмени бележки за „духовно пречистване и сексуални практики“.
Продължава работата и по установяване на периода на настъпване на смъртта на трите лица, открити в кемпер под връх Околчица. От първоначалния балистичен анализ се установява, че по ръцете на Ивайло К. има множество барутни частици. По ръцете на Николай З. също са налични барутни частици, а по ръцете на малолетното момче липсват такива.
Провеждат се разпити на свидетели с оглед изясняване дейността на членовете на организацията, на получени дарения към физически и към юридически лица с нестопанска цел.
От събраните до момента показания се установява, че в затворената общност са били практикувани задължителни медитации, включващи визуализации, мантри и други подобни практики. Потвърждават се данните за трайно присъствие на малолетни и непълнолетни, както в имот в Мексико, така и на различни населени места в България. В показания на свидетел се съдържат твърдения за осъществени сексуални контакти на възрастен мъж с непълнолетни и малолетни лица от мъжки пол.
Прокуратурата ще продължи да информира своевременно обществеността за хода на разследването при спазване принципите на законност и обективност, завършва съобщението.
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
6789
15
13.02 2026 в 01:36
"...от много близко разстояние .... вероятно ... възможно"!!!
Тоест, отново възможно, но не е сигурно.
6425
14
12.02 2026 в 16:24
-5790
13
12.02 2026 в 16:24
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
6425
12
12.02 2026 в 16:18
-4585
11
12.02 2026 в 15:56
Днес цялата прокуратура , масово магистрати и съдии са част от Мафията , с военизираната репресивна сила на държавата , наричана все още МВР !
Не МВР вече част от мафията !
Забравете , че МВР ще ви защити , че общините ще се грижат за вашата безопасност и спокоен живот ...... днес това е заблуда !
Дори по време на комунизма , все пак МВР защитаваше хората , дори тогава общините бяха под контрола на обществото ...... днес това не е така ...защото принадлежи на бандитите пеевски-простак !
-4585
10
12.02 2026 в 15:49
Убиха го , и представиха случая , че се е удавил с джета !
Това е същото .....
Предстоеше Илко Ешкенази да разобличи престъпниците , заграбващи пари с куфарчета и приватизация , и го убиха !
Луканов също стана жертва , преди да разобличи партийците си в кражби !
Тук Мафията убива ,жертвите не се самоубиват !
Тук полицията и службите помагат на Мафията , а не пазят гражданите !
Тук служби и полиция са част от трафикантите на наркотици ,пране на пари , проституция , трафик на хора , нелегална икономика !
14618
9
12.02 2026 в 14:53
305
8
12.02 2026 в 13:33
305
7
12.02 2026 в 13:27
13799
6
12.02 2026 в 13:26
Божидар Божанов: Заявката за вето на санкциите е стратегическа грешка
Срещу руската мурзилка Радев трябва да се реагира веднага
Срещу руската мурзилка Радев трябва да се реагира веднага
Мяра: Над две трети от българите се гордеят с Дара
Срещу руската мурзилка Радев трябва да се реагира веднага