Промени в два кючови за съдебната система закона - за съдебната власт и НПК, внесоха депутатите от Демократична България Христо Иванов, Атанас Атанасов и Атанас Славов в първия ден от работата на 45-ото Народно събрание.
С тях се закриват специализираните съдилища и прокуратури, защото липcвaт yбeдитeлни peзyлтaти в дeйнocттa им зa близo 10 г. Вместо това в публичното пространство те се възприемат като органи на извънpeднo пpaвocъдиe за пoлитичecĸи пopъчĸи.
С предлаганите от ДБ поправки в Закона за съдебната власт се урежда кадровият статут на магистратите чрез възстановяване на предишна заемана длъжност или преместване в окръжните съдилища и прокуратури, като се съобразява натовареността на съответните органи.
Предлагат се и промени, с които да се отстранят дефицитите в структурата и организацията на Висшия съдебен съвет, така че да се създадат гаранции за независимостта му от политическо влияние. Въвежда се процедурата на двойното мнозинство при избора на председателите на ВКС и ВАС - решението на пленума на ВСС да се приема с мнозинство не по-малко от 17 гласа и с мнозинство от членовете, избрани пряко от съдиите. Предлага се още двойното мнозинство да се въведе и при осъществяването на кариерните и дисциплинарните правомощия от съдийската колегия. Това значи решенията да се приемат с мнозинство от най-малко осем гласа и мнозинство от членовете, избрани пряко от съдиите.
Идеята за двойните мнозинства е по препоръка на Венецианската комисия.
Предвижда се още кандидатите за председатели на ВКС и ВАС да са действащи съдии като членове на пленумите на съответното съдилище най-малко 5 г. преди провеждането на процедурата по избор. Целта на мярката е укрепване на независимостта на върховните съдилища, мотивират се от ДБ.
Предложените промени в НПК уреждат прехвърлянето на компетентността за разглеждане на делата от специализираните съдилища и прокуратури на общите съдилища. Става дума за започналите, но неприключили до влизането в сила на закона съдебни и досъдебни производства. Проектът урежда както към кои съдилище или прокуратури да бъдат препращани производствата, така и сроковете, в които това да се извърши, след като специализираните съдилища и прокуратури бъдат закрити.
С поправки в Закона за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество се предлага КПКОНПИ да се раздели на две - Комисия за противодействие на корупцията и санкциониране на конфликт на интереси и Комисия за установяване и отнемане на незаконно придобито имущество. Въвеждат се нови понятия за „незаконно придобито имущество“ - имуществото, представляващо средство или облага от незаконни дейности; „незаконна дейност“ - всяко умишлено действие или бездействие, което противоречи на изрична законова забрана от публичен характер; „средства за извършване незаконна дейност“ - имуществените права върху вещи и/или имоти, които са послужили за извършване на умишлена незаконна дейност, създаваща облага.
С промените се създават гаранции за осъществяване на правото на защита на лицата, по отношение на които е започнало производство пред КПКОНПИ. Предлага се и увеличаване на размера на сумата, считана за „значително несъответствие“ между имуществото и нетния доход - от 150 000 лв. на 250 000 лв. за целия проверяван период.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара