Робот, който звъни на тел. 112 при инцидент, показа Българска академия на науките.
С помощта на вградени сензори роботът регистрира промяна във физическото положение на човека и автоматично сигнализира за евентуалния проблем на спешния телефон чрез гласово съобщение.
Експонатът бе част от изложбата на разработки в помощ на възрастни хора и хора с увреждания, организирана от Института по системно инженерство и роботика към БАН по повод 145-ата годишнина на Академията.
На нея беше представен и виртуален модел на роботизирана ръка, вдъхновен от работата с деца-аутисти, които много по-лесно общуват с технологични средства, отколкото със своите възпитатели. Ръката имитира човешки жестове и подпомага заучаването им от страна на децата.
Бяха демонстрирани последните подобрения на мобилни роботи с разпознаване на гласови команди и управление през интернет.
Посетителите видяха още безконтактен електромер с възможност за предаване на гласова информация в помощ на незрящи, проект на крачещ мобилен робот и роботизирана система за анализ и предаване на данни при кардиологично наблюдение на хора с проблеми в сърдечната дейност и др.
Директорът на Института по системно инженерство и роботика към БАН акад. Чавдар Руменин коментира, че в България се внедряват едва 0,5% от годишно патентованите изобретения в областта на електрониката и роботиката при средно 5 – 10% в Западна Европа и САЩ.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Азербайджанските авиолинии спряха полетите до седем града в Русия
Путин отхвърли предложението на екипа на Тръмп за мир в Украйна
Високите цени на храните помрачават празничното настроение в Русия
Израел порази цели на хусите в Йемен