Може ли да пишем само с мисъл? Фейсбук финансира експеримент с цел създаването на устройство, чийто алгоритъм да "превръща" мозъчната ни дейност в текст на екрана, пише Би Би Си. От Фейсбук се надяват да проправят пътя за преносимо устройство, което да може да улавя около 100 думи в минута.
Изследователите работя с епилептици, на които вече са поставени устройства, които да проследяват пристъпите им. Учени от Калифорнийския университет в Сан Франциско помолили пациентите да отговарят на глас на списък от разбъркани прости въпроси, чиито отговори могат да бъдат различни. В 75% от времето алгоритмите "разбирали" зададения въпрос, а 61% - отговора.
"Повечето ни предишни опити са се фокусирали само върху декодирането на гладката реч, но сега доказваме способността от декодиране както на въпросите, които някой чува, така и да отговорите му", казва проф. Еди Чанг.
"Важно е да се има предвид, че постигнахме това с помощта на много ограничен речник от думи, но в бъдещите проучвания се надяваме да увеличим гъвкавостта, както и точността на това, което можем да преведем от мозъчната дейност", обяснява изследователят Дейвид Моузес.
Изследователите се надяват да достигнат скорост на декодиране в реално време от 100 думи в минута с речник от 1000 думи и честотата на грешките на думите под 17%, пишат от Фейсбук в своя блог.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Коледна проповед: Папа Франциск забрани на служителите на Ватикана да клюкарстват
Терористът на коледния базар в Германия бил противник на исляма
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста