Биткойн е една от първите, най-популярни и може би най-търсени криптовалути. Тя поставя и началото на този тип виртуални финансови активи. Основната цел на криптовалутите е да предоставят разплащателно средство, което да се използва директно между потребителите. Без необходимостта от централна банка, която да печата парите и да определя тяхната наличност.
Технологията блокчейн
Биткойнът и криптовалутите са базирани на технологията блокчейн. Тя разчита на криптиране на всяка трансакция и съхраняването ѝ в дигитална верига, която се разширява при всяка нова такава. Идеята е да може да се проследи пътя на всеки един биткойн, като той се пренася от компютър/дигитален портфейл на друг. Този подход е известен като Peer to peer (P2P) и на него функционират например торент клиентите.
Криптовалутата е създадена през 2009 г. от анонимния потребител Сатоши Накамото. Биткойнът се превръща в най-популярната и голяма дигитална валута през годините и продължава да е еталон сред тях. Той е и с най-високата и стабилна цена за момента. Колкото може да се каже, за стабилна при криптовалутите.
Какво е майининг на биткойни
Има два начина да се сдобиете с биткойн – да „майнете“/“изкопаете“ такъв или да закупите от някоя от криптоборсите или дигиталните портфейли.
В началото, сдобиването с тях става само чрез майнинг. Това е процес в който включвате компютър или специална система към мрежата и започвате да правите определени изчисления. Те са свързани с криптирането (хеша) и задачата е да приключите един пълен блок.
Когато това се случи получавате награда под формата на биткойни. През 2009 г. един блок дава 50 нови "дигитални монети". При 210 хил. приключени блока наградата се намалява наполовина в процес наречен „халвинг“. Така, през май 2020 г. един блок дава 6.25 биткойна, а последният халвинг от април 2024 г. тя се понижава до 3.125 единици от популярната криптовалута.
Изчисленията, които трябва да се направят са огромни. Ако в първите години можеше да се прави с обикновен настолен компютър, то сега се изискват истински „ферми“. Те са със специално разработени компоненти, които правят огромно количества изчисления и повишават шанса да майнат биткойни. Огромният обем алгоритми, голямата конкуренция и халвинга правят майнинга на биткойни скъпо начинание.
Как да купим биткойни
За хората, които не могат да инвестират стотици хиляди в криптоферми, вече е сравнително лесно да се закупят всякакви криптовалути. Това става най-вече от т.нар. криптоборси. В тях срещу традиционни пари или други активи може да закупите и биткойни. Сред най-популярните в момента са Coinbase, Binance, Crypto.com и др. Криптовалути се предлагат и от някои дигитални банки, като Revolut, например.
Високата му цена от над 100 хиляди долара за бройка няма да е по джоба на всеки. Естеството на криптовалутите е такова, че може да се закупи и част от тях. Технологията му позволява да се раздели на 100 милиона частици и да се придобие такава за един долар например.
Когато взимате биткойни трябва да имат предвид, че неговата цена е изключително непостоянна. Въпреки, че е по-стабилен от останалите криптовалути, не са изключени спадове или ръстове в цената му в пъти в рамките на няколко часа. Затова бъдете предпазливи и не влагайте всичките си спестявания в криптовалути. Вместо това разчитайте на разумни инвестиции в биткойн.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Терористът на коледния базар в Германия бил противник на исляма
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан: Преминаваме от военно време към ера на мир