По повод старта на цялостната програма на Softuni AI, за прилагане на AI в ежедневието и бизнеса, се допитахме до образователния директор на СофтУни – Валентин Змийчаров, как се подхожда към оптимизирането на бизнеса с AI инструменти. Ето какво ни сподели той.
В съвременния свят, където конкуренцията е жестока, а скоростта на промяната изисква адаптация в реално време, внедряването на изкуствен интелект (AI) в бизнеса вече не е просто опция, а необходимост. Въпреки това, важно е да отбележим, че внедряването на AI не трябва да е самоцел.
Успешната интеграция на AI в бизнеса изисква обмислен подход и разбиране на конкретните нужди на компанията. Ние от СофтУни, лидерът в качественото, достъпно и практически насочено технологично образование, вече интегрираме различни платформи за изкуствен интелект в ежедневната ни работа, за да подобрим ефективността на нашите процеси.
Умно внедряване, а не просто внедряване
Ключов момент при внедряването на AI инструменти е да се подхожда умно и целенасочено. Изкуственият интелект не е магическо решение, което ще се справи с всички проблеми на бизнеса от раз.
За да бъде ефективен, AI трябва да се прилага там, където има реална нужда. Това означава, че ръководителите на компании и екипи трябва да са добре запознати с начина, по който работи AI, и да разберат как той може да бъде използван за конкретни бизнес процеси.
Идентифициране на повтарящи се задачи
Вместо да се опитваме да автоматизираме всичко, фокусът трябва да бъде върху идентифицирането на повтарящи се дейности, които отнемат много време и ресурси. Тези дейности са идеалните кандидати за автоматизация чрез AI.
В резултат, компаниите могат не само да спестят време и пари, а и значително да намалят вероятността от грешки в изпълнението на тези задачи.
В СофтУни, например, разполагаме с голям обем студентски проекти, които традиционно се проверяват ръчно от нашия екип. Това е процес, който изисква значително време и усилия. В момента разглеждаме възможността да автоматизираме тази част от процеса, за която не е нужна човешка намеса, с помощта на AI.
За да бъде това възможно обаче, не можем просто да използваме текущия формат на заданията. Той трябва да бъде адаптиран така, че AI да може да го проверява ефективно и точно.
Промяна на процесите за автоматизация
Тук идва и важността на изчистените процеси. За да бъде една дейност автоматизирана успешно, процесът, който стои зад нея, трябва да бъде ясно дефиниран и структуриран.
Това може да изисква промени в съществуващите процедури, което носи със себе си определени разходи и предизвикателства. Въпреки това, ако процесът бъде адаптиран правилно, възвръщаемостта на инвестицията в AI може да бъде значителна.
Тази ситуация е много сходна с това, което се е случило по време на индустриалната революция, когато ръчният труд започва да се заменя с машини. За да се направи даден процес подходящ за роботизация, той е трябвало да бъде променен и оптимизиран. В същото време, тази промяна е имала смисъл само когато се прилага в големи мащаби, за да бъде икономически изгодна.
Цели пред внедряването на AI
Внедряването на AI решения може значително да подобри ефективността и продуктивността на бизнеса , но това изисква обмислен и целенасочен подход. Изкуственият интелект трябва да бъде използван там, където има реална полза, а процесите, които ще бъдат автоматизирани, трябва да бъдат внимателно адаптирани.
В СофтУни вече работим върху внедряването на AI в нашите образователни процеси и сме уверени, че това ще ни помогне да предоставяме още по-качествено образование на нашите студенти.
Разработихме и цялостна програма за овладяване работата с AI инструменти в личен и професионален план, с която да помогнем и на други експерти и цели бизнеси да оптимизират дейността си с тяхна помощ. Приемът е отворен и може да кандидатствате още днес!
---
В написването на тази статия участваха добре инструктирани машини и не пострада нито един човек.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)