Земетресенията в райони с подземното инжектиране на течности за газодобивни операции в Тексас са 8 пъти в повече, отколкото официално се съобщават.
Това е едно от главните заключения в ново изследване на д-р Клиф Фролих от Института по геофизика към Университета на Тексас.
Изследването беше публикувано от американската National Academies of Science и популяризирано в New York Times.
Публикуваме резюмето на изследването на Клиф Фролих:
"В периода ноември 2009 - септември 2011 временни сеизмографи, доставени по програмата EarthScope USArray, са били разположени в 70-километрова зона, покриваща шистовия район Барнет, Тексас, и използвани за записване на данни, позволяващи регистрирането и локализирането на местни земетресения с магнитуд над 1.5.
Анализирах тези данни и открих 67 земетресения, повече от 8 пъти над официално докладваните от Националния център за информация за земетресенията.
Всеки от 24-те най-отчетливи епицентъра е бил в осем групи в радиус от 3.2 километра от някой от кладенците за инжектиране. Към тях спадат кладенците до Далас Форт Уърт и Клебърн, Тексас, където подобни трусове в близост до кладенците са били отбелязани в медиите през 2008 и 2009 година, както и на шест други места, някои от които никога не са преживявали земетресение.
Това навежда на мисълта, че трусовете, предизвикани от инжектиране, се случват по-често, отколкото се смята. Всички кладенци в близост до регистрираните групи от земетресения са докладвали максималната месечна норма на инжектиране, която надвишава 150000 варела вода (24000 куб. м. на месец) от октомври 2006.
Въпреки че 9 от 27 подобни кладенеца в Джонсън Каунти са били в близост до земетресенията, в други райони със същата норма на инжектиране не са докладвани земетресения. Една достоверна хипотеза, обясняваща тези наблюдения, е, че инжектирането предизвиква трусове само ако вкарваните течности достигат и намаляват триенето в близки и подходящо ориентирани разломи, които вече са подложени на известен тектоничен натиск.
За да се провери тази хипотеза, ще е нужно да се идентифицират географски региони, за които е налична достатъчно информация, показваща дали има разломи в близост до сеизмично активни и сеизмично латентни кладенци за инжектиране".
Онези земетресения, които не безпокоят никого
Въпреки, че според дълго разработваните теории подземното инжектиране на течности за нефтодобивни и газодобивни операции могат да намалят триенето и да причинят приплъзване на пластовете, трусовете са били в район, където хораста не са свикнали с тях. Това стана причина да се подновят призивите за изследване на геоложките последствия от процъфтяващата индустрия с природен газ в Тексас, пише New York Times.
Исках да добия по-добра представа за онези земетресения, които не безпокоят никого, заяви д-р Фролих пред NYTimes.
"Нуждаем се от повече статистически данни за връзката между местата, където стават трусовете и разположението на кладенците за инжектиране. Не можем да си създадем впечатление за цялостната картина, ако обръщаме внимание само на онези трусове, които предизвикват недоволството на хората", казва изследователят.
Д-р Фролих забелязал, че всички от 24-те най-ясно изразени епицентъра на картата са били в радиус от 2 мили от един или повече кладенеца, използвани за изхвърляне на отпадъчната вода от фракинг-процеса за добив на природен газ. (Фракингът представлява инжектиране на химикали и вода в големи количества и под голямо налягане в шистовите формации с цел освобождаване на природен газ).
Всеки кладенец в близост до епицентровете на групите тектонична активност е инжектирал по 150000 барела вода на месец. Не всички кладенци, работещи с такива големи обеми вода, са предизвикали земетресения в своя район.
Според д-р Фролих това навежда на мисълта, че както степента на инжектиране, така и ориентацията на близките разломи играят роля в този процес.
"В моето проучване земетресения се случваха само около кладенци с най-високата норма на инжектиране," казва изследователят - "Но това не обяснява защо на едни места се случват, а на други не."
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
08.08 2012 в 15:43
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
08.08 2012 в 14:39
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
08.08 2012 в 00:07
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
07.08 2012 в 23:14
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара