В редица престижни училища в Тверска област в Русия вече са въведени "патриотични учебници по английски език". Тяхната цел е да обучават гимназистите на английски език "без американски ценности".
"Сега е такъв исторически момент - нямаме право учебниците от стария образец, в които 80 процента от материала съдържат ценностите на САЩ или на приятелски настроени към Великобритания страни, да бъдат заучавани като образователни формати на подсъзнателно ниво", заяви Наталия Москвитина, президент на фондация "Жени за живот", при представянето на новите учебници по английски език.
Очаква се "патриотичните учебници" да бъдат внедрени и в други руски региони. Те са подготвени от учители по английски език от Московския държавен институт по международни отношения и едно от партньорските училища на университета.
Учебникът за 9-и клас се нарича "Английский язык. Good news", а учебникът за 10-11 клас - "Glorious Russia. 19th century".
"Glorious Russia. 19th century" e "предназначен за разширяване и задълбочаване на знанията на учениците от 10-11 клас по английски език, както и за формиране на положителна личностна ориентация по отношение на патриотичното и гражданското възпитание на основата на руските традиционни духовни и нравствени ценности".
Сред думите, които следва да усвои гимназистът от учебника, са cantor, heyday, native clergy, diocese, instill.
Думата heyday е на 14718-то място по честота в английския език, а instill - на 13543-о. В учебниците на Оксфорд и Кеймбридж активният речник обикновено се изгражда върху 5000-те най-популярни думи, обясни пред Радио Свобода озадачен преподавател по английски език в Русия.
Георги Савчев
Георги Савчев е редактор в OFFNews.bg от 2012 г. насам. Завършил е Радиожурналистика и Електронни медии във ФЖМК на СУ, специализирал е във Факултета по социални науки на Masaryk University – Бърно. От 2006 до 2011 г. е заместник главен редактор на Dnes.bg. Радионаблюдател на вестник „Култура” (2007 – 2011). Пише и за португалския седмичник Expresso. Автор е на книгата „Кристина”, наградена в Националния конкурс „Южна пролет“.