Сводка е проект на двама журналисти от авторитетното френско издание Курие Интернасионал (Courrier International, част от групата на Le Monde), Александър Леви и Катрин Гишар. Има за цел осветляването на войната в Украйна и нейните последици за Европа. Публикува се в Телеграм на френски език и от началото на 2023 г. на български (линк тук).
Последна минута: офанзива, контраофанзива? С наближаването на първата годишнина от войната и Киев, и Москва намекват за възможни масирани придвижвания на своите армии по линиите на фронта. От руска страна се говори, че войските са готови за "контранастъпление" в Запорожка област ; говори се също, че Бахмут, където продължават да се водят ожесточени боеве, може да падне съвсем скоро в руски ръце. В другия край на фронта, в Одеска област, има съобщения за придвижване на украински войски в покрайнините на самопровъзгласилата се проруска Приднестровска република. Според Кирило Буданов, ръководител на украинското военно разузнаване (ГУР), Русия продължава настъплението си в източната част на страната, с цената на огромни загуби Ако това беше футболен мач, щяхме да сме в 70-ата минута, каза той. А резултатът е един на един. Според него Украйна също подготвя своето контранастъпление, което ще се състои скоро. Решителните сражения ще се проведат "до края на пролетта", обещава Буданов.
Словесна схватка в Съвета за сигурност заради саботажа на "Северен поток". На заседанието на Съвета за сигурност във вторник в Ню Йорк по искане на Москва руският посланик Василий Небензя призова за разследване от страна на ООН на експлозиите през септември, които повредиха газопровода "Северен поток" в Балтийско море. В изложението си дипломатът се позова на аргументите, изложени от противоречивия американски журналист Сеймур Хърш, че за саботажа е отговорна американска операция. Единствено Китай се изказа в подкрепа на руското предложение, като посланикът на страната в ООН нарече искането за независимо разследване "напълно легитимно и разумно". На заседанието на Съвета за сигурност не се стигна до гласуване, въпреки че Русия разпространи проект за резолюция. Повечето от непостоянните членове на Съвета за сигурност подкрепиха вече започналите разследвания (начело с Швеция, Германия и Дания), а от петте постоянни членове Обединеното кралство, Франция и САЩ се съюзиха срещу Русия и Китай.
Резолюция на ООН по повод годишнината от войната в Украйна. Тази сряда, 22 и четвъртък, 23 февруари, Общото събрание на Организацията на обединените нации, което се събира на специална сесия в Ню Йорк, трябва да гласува резолюция, изготвена от Киев и обсъдена със съюзниците му. В текста се подчертава спешната необходимост от намиране на "всеобхватен, справедлив и траен мир в съответствие с принципите на Устава на ООН" и се призовават членовете на ООН и международните организации да подкрепят тези усилия. Думите бяха внимателно формулирани, така че страни като Бразилия и Южна Африка да могат да подкрепят резолюцията. В текста се изисква "прекратяване на военните действия" и изтегляне на руските военни сили от територията на Украйна "в рамките на международно признатите ѝ граници", с други думи, включително териториите, които Русия твърди, че е анексирала. Резолюциите, осъждащи нахлуването на Русия в Украйна и незаконното анексиране на територии, получиха силна подкрепа съответно през март и октомври миналата година.
Германска неправителствена организация попадна в скандала на украинските деца, депортирани от Русия. SOS Kinderdörfer (SOS Детски селища), организация, известна с работата си с деца в нужда и присъстваща в 138 държави по света, е въвлечена в скандала с украинските деца, които са отнети от роднините им за осиновяване или са държани в плен в Русия или в предполагаемо анексираните територии. Неправителствената организация признава, че в момента 13 украински деца са задържани в Русия в два от нейните обекти. Единият се намира близо до Москва, в село Томилино. Според германската телевизия ZDF SOS Kinderdörfer го притежава от 1990 г. насам. Руският комисар по правата на детето Мария Лвова-Белова съобщава, че е посетила приюта, където се е състояло и партийно мероприятие на партията "Единна Русия" на Путин. От SOS Kinderdörfer заявиха, че са дълбоко "натъжени" и ще направят "всичко възможно, за да изяснят ситуацията възможно най-скоро".
[Под лупа] Китайско-руските отношения на изпитание заради "мирния план" на Пекин
"Китайско-руските отношения устояха на натиска на международната общност", заяви Ван И по време на срещата си с Владимир Путин в Москва в сряда, 22 февруари. Китайският високопоставен представител, най-високопоставеният китайски служител, който посещава Русия от началото на войната в Украйна, също така заяви, че Китай е готов да задълбочи стратегическото сътрудничество с Русия. Според Кремъл Владимир Путин е подчертал, че сътрудничеството между Русия и Китай е важно за стабилизирането на международното положение. Ван И, който по-рано се срещна със Сергей Лавров, приветства желанието на Русия да разреши кризата с Украйна чрез диалог, като добави, че Китай ще "поддържа обективна и справедлива позиция, както винаги" и ще играе "конструктивна роля" в намирането на политическо решение на кризата.
През декември миналата година руският президент покани китайския си колега Си Дзинпин в Русия. Пекин все още не е отговорил публично.
Уанг се срещна и със секретаря на руския Съвет за сигурност Николай Патрушев и определи отношенията между двете страни като "солидни като скала".
Засега руските официални лица не са коментирали "китайския мирен план", който Ван И трябва да им е предал. Това той вече е направил с украинските власти, които са много предпазливи по отношение на съдържанието му. "За момента има само една обща точка между китайския план и нашия, а именно зачитането на териториалната цялост на Украйна", заяви външният министър Дмитрий Кулеба. Той също така обясни, че Киев сега очаква пълния текст на това китайско предложение и обеща, че то ще бъде проучено. От руска страна този мирен план, дори и да идва от "приятелска" страна като Китай, вероятно ще се сблъска с непримиримостта на Кремъл да се откаже от завладените територии, които са официално анексирани и признати като част от Руската федерация.
Веднага след като приключи срещата си с Ван И, Владимир Путин се отправи към стадион "Лужники" в Москва, където около 200 000 зрители го очакваха, за да изразят подкрепата си за "специалната военна операция". Ръководителят на Кремъл отдаде почит на тези "герои, които се сражават точно в този момент на историческите граници на Русия".
Линк телеграм-канала на Svodka на френски език
Линк към телеграм канала на български език
Можете да подкрепите проекта "Сводка" тук
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Джендо Джедев
Условни присъди за двама души след изборния скандал ''Чичо Цено, кой номер''
dolivo
България получава първите осем изтребителя F-16 догодина
Владè
Можем ли да се излекуваме от зависимостите си? Ралица Стефанова в подкаста на OFFNews
Владè
Лаура Кьовеши осветли първата голяма акция срещу мафията, включително и в България