Изложба на Националната университетска библиотека „Свети Климент Охридски“ - Скопие, озаглавена „Хиляда години писмена традиция в Македония“, отново стана повод за полемика между македонските и българските медии.
По план на македонското културно министерство 39 древни ръкописи и ръкописни книги (от 10 до 19 век) трябва да бъдат показани през октомври в Кралския музей "Маримон" в Брюксел.
Изложбата се организира в тясно сътрудничество с посолството на Македония в Брюксел и организацията "Валони-Брюксел Интернасионал" (ВБИ).
Реакциите в България
От видеоматериал на македонската телевизия „Сител“ ясно се вижда, че част от ръкописите, които ще бъдат изложени в музея, са на старобългарски, констатираха в сряда от ВМРО-БНД.
Според ВМРО-БНД трябва да има остра реакция от страна на българския външен министър, както и от министъра на културата. Посланикът ни в Скопие трябва също да реагира по дипломатичен път със специална протестна нота до македонското правителство, категорични са националистите.
Кралският музей в Белгия сигурно се е полакомил за парите, предложени от Скопие, заяви пред агенция Фокус директорът на Националния исторически музей Божидар Димитров.
Въпреки гръмкото си име, научните сътрудници в Кралския музей на Белгия сигурно са крайно невежи, поне в областта на световната славистика. Знаем, че такова понятие – македонско средновековно ръкописно наследство, няма и не може да има, коментира Димитров.
Евродепутатът от ЕНП (ГЕРБ) Андрей Ковачев се е свързал с организаторите на изложбата от белгийска страна - Кралския музей "Маримон" в Брюксел и организацията "Валони-Брюксел Интернасионал" (ВБИ). И двете белгийски организации са уверили Ковачев, че все още няма съгласувано име на изложбата, но че в това име няма да фигурира думата "македонски".
От организацията "ВБИ" съобщават, че двама учени от Католическия университет в град Льовен са командировани в Република Македония, за да се запознаят с ръкописите, които предстои да бъдат изложени в Брюксел.
Андрей Ковачев е получил също така уверение от белгийска страна, че тези ръкописи ще бъдат представени по научно обоснован начин, който ще се базира на доклад от двамата учени. Белгийската страна е готова да обсъди техните заключения и с българските учени.
Реакциите в Македония
Македoнското средновековно ръкописно богатство разбуди страстите на „бугарските историчари“, съобщи във вторник проправителствената македонска телевизия „Сител“. Телевизията цитира и Божидар Димитров с твърдението: ''Няма стари македонски ръкописи''.
Бугарските медии и „квазинаучници“ не мирясват. От България пристига и призивът до българското външно министерство, българското посолство в Скопие, до българските депутати от всички парламентарни групи, до българските историци, научни работници и общественици да реагират, пише онлайн изданието MKD.mk.
MKD цитира директора на Националната университетска библиотека „Свети Климент Охридски“ Миле Бошески, че досега никой не е успял да презентира в света такова голямо ръкописно наследство.
Зад кулисите на скандала
През май тази година бившият македонски премиер Любчо Георгиевски коментира в Аулата на Софийския университет, че в Македония съществува юго-комунистическа мрежа, която постоянно създава проблеми с България.
В програмата на тази структура е да се измислят все повече спорове с България и да има инциденти. Ако забележите на няколко месеца – понякога на 3 месеца, понякога на 5-6 месеца, от македонска страна се правят някакви инциденти спрямо България, заяви Груевски.
Днес проф. Христо Матанов, преподавател в Софийския университет „Свети Климент Охридски” по средновековна балканска история, заяви пред агенция Фокус:
„Всеки човек, който знае да прави анализ, знае кой няма полза от интеграция на Западните Балкани и от тяхното присъединяване към ЕС... Според мен - това е Русия, но това е мое мнение, без да мога да бъда абсолютно сигурен. Нямам достъп до по-особена информация. Това са неща, които съм наблюдавал, и които се шушнат на неофициално ниво – включително и тези много пари, които се дадоха за паметниците в центъра на Скопие. Човек трябва да се запита - откъде една, не много богата държава, може да си позволи да извади стотици милиони евро за статуи, правени в Италия, за грандиозни строежи в т.нар. „уж македонски стил” и т.н.”
Юлиуш Висожински
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
30.08 2012 в 19:51
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
30.08 2012 в 15:45
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
29.08 2012 в 20:56
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
29.08 2012 в 19:38
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара