
Основателят на WikiLeaks Джулиан Асандж не може да бъде екстрадиран от Великобритания в САЩ поради проблеми с психичното здраве, постанови съдът, съобщи ВВС
САЩ искат да съдят 49-годишният Асандж заради публикуването на хиляди класифицирани документи през 2010 и 2011 г. САЩ твърдят, че така е нарушен законът. Асандж се противопоставя на екстрадицията с мотив, че е политически мотивирана.
Според окръжния съдия Ванеса Баристър има доказателства, че Асандж може да се самонарани, ако бъде предаден на САЩ. "Цялостното впечатление е на депресиран и понякога отчаян човек, страхуващ се за бъдещето си." Според експертизата, на която се позовава съдът Асанж е диагностициран с депресивно разстройство и аутизъм.
Екстрадицията по всяка вероятност ще бъде обжалвана и основателят на WikiLeaks остава под стража.
Вашингтон обвинява Асандж в шпионаж и разкриване на военни и дипломатически тайни. Според прокуратурата по тези обвинения се предвиждат до 63 месеца затвор, а според защитата - между 30 и 40 години.
През 2010 г. Швеция повдигна обвинения срещу Асандж за изнасилване и поиска екстрадицията му от Великобритания. Тогава той се укри в посолството на Еквадор, а малко по-късно получи и еквадорско гражданство. След това обвиненията на Швеция отпаднаха, но въпреки това през 2019 г. той беше задържан от британските власти.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Израелски обстрел уби най-малко 51 души, струпали се около камион за помощи в Газа
Тройна експертиза оневини полицаите за смъртта на Явор
Техеран се превръща в призрачен град
ВКС окончателно: Шофьорът, убил Ани и Явор на пешеходна пътека, отива в затвора за 6 г.